Потребни состојки за слој 1:

2 чаши (од 200 мл) шеќер

2 чаши вода

125 г путер/маргарин

200 г кокос

100 г чоколадо

250 г мелени бисквити

1 лист обланда

200 г биксвити

За слој 2:

100 г шеќер

50 мл вода

100 г чоколадо

125 г путер/маргарин

200 г мелени ореви

200 мл сок од портокал

За глазура:

150 г чоколадо

5 лажици масло

Постапка:

Слој 1: на оган ставете шеќер и вода додека да се растопи шеќерот, па додадете путер и чоколадо и тие да се растопат. Тргнете од оган и додадете кокос и мелени бисквити.

Добро измешајте и смесата нанесете ја врз еден лист обланда. Преку смесата наредете бисквити претходно малку натопени во сок од портокал.

Слој 2: Ставете на оган шеќер и вода додека шеќерот да се растопи, па додадете путер и чоколадо и тие да се растопат. Тргнете од оган и додадете мелени ореви.

Смесата добро промешајте ја и нанесете ја врз бисквитите. Оставете да излади па нанесете ја глазурата од чоколадо.