БРЗ И ЛЕСЕН КОЛАЧ СО МАНДАРИНИ: Вкусен и мирисен, брзо и лесно се приготвува

Фото и рецепт: Рената Трајчевска

Рецептот за овој прекрасен, супербрз колач го објави нашата драга Рената Трајчевска во нашата и ваша група НМД рецепти.

Потребни состојки:

Loading...

4 мандарини
3 јајца
160 г шеќер
80 мл млеко
80 мл масло
280 г брашно
1 прашок за печиво

Постапка:

Јајцата пенасто се матат заедно со шеќерот, па откако ќе згуснат, во нив се додаваат мандарините, претходно изблендирани на покрупно.

Се промешува, се додава и млекото, лажица по лажица се додава брашното, маслото и на крај прашокот за печиво.

Добиената смеса се излева во калап за торти, претходно намастен и набрашнет.

Се пече во загреана рерна на 180 степени, 45 минути. Добар апетит!

Фото и рецепт: Рената Трајчевска

Loading...