Брз џем од портокали за кој ви се потребни само 3 состојки

Потребни состојки:

2 кг портокали

2,5 кг шеќер

2 лимони

Постапка:

Излупете ги портокалите, исечете ги на парчиња и наросете со шеќер (ред портокал ред шеќер) и оставете преку ноќ. Од кората излупете го белиот слој од внатрешната страна, па сварете во вода, изладете и исечете на тенки парченца.

Портокалите со шеќерот ставете ги на оган, па после 10-тина минути готвење додадете ги и парчињата кора. Додадете сок од лимон и сварете го како и секој друг џем. Се собира врело во тегли и се затвора.

Претходна статијаШарски плескавици од рерна! Без пржење, набрзина се замесуваат, се полнат и ставаат на печење
Следна статијаНаправете брз ремонт на лицето, косата и стапалата – ќе бидете како нови!