Биологот Иван Алексиќ во една неодамнешна емисија откри дека започнува сезоната на крлежи и на кој начин може да се препознаат симптомите на кас нувања. „Оваа сезона е поблага од претходната, па крлежите ќе започнат малку подоцна.

Големите осцилации на температурата не им одговараат“, рече Иван Алексиќ, додавајќи дека пред Велигден и празниците на Први мај, овие инсекти се најбројни и дека на луѓето обично им се закачуваат во тој период поради почестиот престој во природа.“

Биологот одговори и на најчестите заблуди за крлежите, а тоа е дека ги има во градските паркови. „Тоа е заблуда. Крлежите ја пренесуваат бактеријата што предизвикува Лајмска болест, тие најчесто се шумски организми и се наоѓаат во овие предели.

Ги нема толку во градските паркови,“ рече биологот и додаде дека крлежи во големи и мали урбани средини, кои редовно се косат и се негувани немаат толку крлежи како напуштените тревни области кои не се косат.

Ги има најмногу во деловите на градот кои се пошумени. Биологот истакна дека не значи дека секој крлеж е заразен. Не може да се препознае од самиот крлежот дали ќе  добиете бактерија или дека сте заразени со Лајмска болест, но лекарите можат да го утврдат тоа.

Лајмската болест е предизвикана од спирохетната бактерија, а само местото на у-бод, кое е инфицирано, по некое време станува црвено, а потоа црвенилото се шири. Најчеста терапија е антибиотиците, кои ги препишуваат лекарите во согласност со состојбата.

Дали Лајмската болест се лекува?

Биологот посочува дека болеста се лекува кај секој пациент, но опасно е само едно. Ако у-бодот е на место што не е видливо и ако не знаеме дека крлежот се закачил на нас, инфекцијата преминува во втората фаза, па покрај осипот може да има и симптоми на грип.

Третата фаза, која може да се појави во текот на неколку години, се развива во хронична болест, а потоа ги напаѓа срцевиот мускул и во тој случај болеста е неизлечива и опас-на. Затоа, треба да се обрати внимание.

Лајмската болест е теш-ка инфекција пренесена од крлежи и може да предизвика бројни ком-пликации како што се проблеми со зглобовите, кожата, нервниот систем и срцето.

Она што е особено тешко со оваа болест е што се забележуваат некои од овие последици само по неколку години кас-нување од крлеж, што го комплицира понатамошниот тек на третманот.

Превенцијата е најважна, како и силниот имунитет, ако навистина се појави у-бод. Колку и да е корисно и препорачано престојот на чист воздух, не треба да заборавите на крлежите, кои демнат од рана пролет до доцна есен, со цел да се залепат за кожата на планинарите. Токму тие пренесуваат Лајмска болест, односно борелиоза.

Симптоми на Лајмска болест

Лајмската болест е всушност инфекција предизвикана од спиралната бактерија Borrelia Burgdorferi, која најчесто ги инфицира крлежите во контакт со други животни. Кас-нувањето од крлеж е претежно незабележливо, бидејќи плунката на тој паразит содржи природен анестетик.

Првиот знак на борелиоза е црвен осип на местото на у-бод, кој не чеша ниту б оли, туку се шири на кожата и може да се појави на неколку места. Може да биде придружено со симптоми многу слични на обичниот грип – главоболка, слабост, треска придружена со висока температура, тогаш овие знаци се поврзани со сезонски респираторни инфекции, особено во лето, и потребно е да се направат повеќе анализи.

Следната фаза на болеста предизвикува оток и б олка во зглобовите, особено на колената. Може да се појави и нес-вестица и б олка во градите. Исто така, постојат бројни невролошки симптоми како што се вкоча-нет врат и силна главоболка (што на прв поглед укажува на менингитис);

Потоа, привремена пара-лиза на мускулите на лицето, б олка и слабост на екстремитетите и слаба координација на движењата. Овие симптоми на борелиоза обично се појавуваат неколку недели по инфекцијата и траат од неколку дена до неколку недели.

Лајмската болест кај луѓето исто така може да влијае на оптичкиот нерв, кога ослабува, а срцевиот мускул не е поштеден. Долг е списокот на симптоми и манифестации на оваа болест.

Она што е особено интересно е фактот дека крлежите не бо-лат при у-бод. Доволно е содржината што ја лачи овој паразит да дојде во контакт со нив, а бактеријата потоа да најде начин да влезе во организмот, носејќи инфекција со себе.

Покрај тоа, ако го отстраните паразитот од вашето тело, постои многу помала шанса да ве зарази, бидејќи Лајмската болест најчесто се пренесува со заразени крлежи кои поминуваат 36 – 48 часа на кожата.

Затоа е многу важно да се истуширате веднаш по доаѓањето дома и детално да го испитате вашето тело, особено деловите каде кожата е најтенка: внатрешноста на коленото, зад увото, на вратот, под пазувите, на стомакот и во пределот на пре-поните.

Исто така, треба да ја погледнете косата и скалпот. Исперете ја облеката (носете лесна облека на патувањето, затоа што полесно е да се забележат крлежи), а доколку сте го однеле домашно милениче со вас, не заборавајте да го прегледате и него, бидејќи Лајмската болест е особено опас-на кај кучињата.

Како да се отстранат крлежите?

Ако забележите крлеж на кожата, во никој случај не отстранувајте го со рака. Не обидувајте се ни да го запа-лите (на пр. со ци-гара), а употребата на ал-кохол или ацетон е строго забранета, бидејќи овие течности можат да го стиму-лираат паразитот да излачува заразна содржина.

Крлежот се отстранува со пинцета, но мора да бидете внимателни и да ги отстраните и телото и главата. Сепак, најдобро би било тоа да го препуштите на експерт, затоа што ако главата на крлежот остане, само може да го предизвикате крлежот да испушта отро-вна материја.

Експертите веруваат дека симптомите на Лајмска болест траат и по заздравувањето, бидејќи одредени ткива во телото се оште-тени, а на имунолошкиот систем му треба време за целосно закрепнување. Ако ви е дијагностицирана Лајмска болест, треба да ја комбинирате терапијата пропишана од вашиот лекар со соодветна диета.

Исхрана кај Лајмска болест

Заборавете на шеќерот. Имено, ако кон-сумирате антибиотици, тие ги уби-ваат и лошите и добрите бактерии. Од друга страна, бидејќи штет-ните бактерии се хранат со шеќер, тоа може да го намали дејството на лековите.

При лајмската болест исто така бара да избегнувате кравјо млеко и храна богата со глутен (бел леб, но и многу слатки и преработена храна) и скроб (ориз, компири). Од друга страна, вклучете храна што е богата со протеини (месо, риба, јајца) во вашата исхрана, а особено се препорачува јогурт, кој делува како пробиотик.

Јадете салати од зелен лиснат зеленчук, како и овошје богато со растителни влакна (јаболка, круши, јагоди, авокадо). Храната зачинете ја со природни антибиотици куркума и оригано, и можете да додадете прстофат мелена лута пиперка.

Како да се третира Лајмската болест природно

Лукот се смета за најефикасен природен лек против Лајмска болест, бидејќи има антибактериско дејство, а покрај тоа многу добро ја чисти кр-вта, што е важно доколку веќе се појавило кас-нување од крлеж.

Исто така се користи превентивно – истражувањата покажаа дека шансите за заразување со Лајмска болест се значително помали доколку ги кон-сумирате овие зеленчуци.

Може да се вклучи во исхраната како додаток, а можно е да се комбинира со сок од лимон, но и други лековити билки како нане или женшен. Кои билки ќе се користат во третманот на Лајмска болест зависи од симптомите, но тие треба да бидат билки што го зајакнуваат имунитетот и делуваат против воспаление и б олка.

Лајмска болест и третман со билки

Ехинацеа и женшенот се сметаат за билки кои го зајакнуваат имунитетот, охрабрувајќи ги одбранбените клетки на нашето тело да се бо-рат против бактериите. Овие природни лекови можат да ја ублажат примарната инфекција, но исто така да спречат потенцијални болести во иднина предизвикани од Лајмска болест кај луѓето.

Ехинацеа најдобро се зема во форма на тинктура (10-30 капки разредени во чаша вода, трипати на ден), додека кон-сумирање женшен се препорачува во форма на чај (една чаша на ден е доволна – истурете лажичка исушен лист од женшен со чаша врела вода).

Сепак, ниту една од овие билки не треба да ја кон-сумираат бремени жени и луѓе кои стра-даат од автоимуни болести. Копривата, слаткарчето, ајдучката трева, жалфија и рузмарин исто така ги ублажуваат симптомите на Лајмска болест (чаевите се подготвуваат со истурање лажичка сув лист, корен или цвет на растението во 200 мл зовриена вода).

Лајмската болест може да се олесни и со есенцијални масла

Во прилог на чаеви и тинктури, се препорачува употреба на есенцијални масла во третманот на Лајмска болест. Маслото од темјан ги ублажи б олките во зглобовите, но и главоболките, против кои помагаат и маслото од лаванда и нане.

Користете ѓумбир корен за зајакнување на имунитетот

Истурете околу 25 г сув сечкан корен од ѓумбир со еден литар вода. Откога ќе зоврие, намалете ја температурата и варете уште 10 – 15 минути. Процедете и додајте 2 исцедени лимони. Засладете со мед и испијте една чаша чај пред секој оброк.

Јавете се кај вашиот лекар, особено ако имате кас-нување од крлеж. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска