БИДЕТЕ ЗДРАВИ: Направете ден за чистење на организмот еднаш месечно со овој напиток од лимон и јаболко – Еве како

Секој човек, колку и да е здрав, а особено доколку има некоја хронична болест или е склон на болести, треба да изврши де-токс ден или ден за чистење на организмот најмалку еднаш месечно. Како да се спроведе и зошто?

Постојат многу теории и начини кои се препорачуваат, но ние ќе ви го откриеме последниот популарен метод кој го користат дури и познатите ѕвезди и манекенки. Овој прочистувачки ден со помош на јаболка и лимон го препорачуваат и повечето нутриционисти.

Чистењето треба да се изврши првенствено заради лошата исхрана што ја практикуваме со години, која создава огромни количини на ш.тетни наслаги во дигестивниот систем, кои понатаму се шират и се апсорбираат во организмот.

Состојките на јаболката, а пред сè пектините, ќе делуваат на вашата дигестија како сунѓери кои ќе влезат во вашите црева и ќе ги соберат штетните материи и наслагите кои таму се собрале, па на брз, безболен и ефикасен начин ќе се исфрлат од телото.

Еве како да извршите ден за чистење:

За појадок, веднаш штом ќе станете, испијте чаша природен сок од јаболко без додаден шеќер, а во кој ќе додадете сок од половина свежо исцеден лимон. Најдобро би било сокот да го направите сами со помош на соковник од свежи јаболка.

Ако случајно немате јаболка, во краен случај може да користите и купечки сок од јаболка, но мора да биде 100% и без никакви додатоци. Сокот се пие млак/собна температура и во голтки и не одеднаш.

Два до три часа после тоа, изедете две нелупени јаболка. Многу е важно да с еизеде кората од јаболката, па затоа набавете органски јаболчиња кои не се прскани. За време на ручекот, пијте чај направен од кора од јаболко со додавање на две лажички мед.

Една до два часа после тоа повторно изедете 2-4 цели јаболка со кора. Попладне, повторно испијте чаша природен сок од јаболко. За вечера, изедете чинија топло пире/каша од јаболка (рендани јаболка без кора) со додавање на 2 лажички мед.

Со ова завршува денот за прочистување, особено на дигестивниот систем и цревата, и на целиот организам. За време на денот за чистење, не треба да кон.сумирате друга храна или пијалаци освен оваа.

Јаболката е веројатно еден од најлесно сварливите видови храна воопшто. Ако редовно го спроведувате де.токс денот, пред сè ќе го опоравите својот дигестивен систем и ќе го подобрите варењето. Ќе ја регулирате столицата без разлика дали претходно сте имале запек или пак нервозни црева.

Овој метод им се препорачува на сите луѓе, без оглед на тоа колку и да се здрави, бидејќи методот ќе им ја даде потребната регенерација и чистење на дигестивниот систем, кр-вта и целиот организам.

Методот со јаболката е корисен за проблеми со гихт, ревматизам, артритис, проблеми и болести на црниот дроб и бубрезите, за затнати крвните садови, за чистење на кр-вта и маснотиите, како и за лекување на егзема.

Методот со јаболка ќе има позитивно влијание врз вашиот нер.вен систем, што е особено интересно во последно време за забрзување на метаболизмот и губе-ње на вишокот тежина.

Секако, доколку методот се применува еднаш месечно, тој има превентивен и дезинфекциски карактер и пожелно е за подобри резултати да се применува овој метод почесто, на секои 7-10 дена или по потреба.

Важно е да се напомене дека кога кон.сумирате јаболка, потребно е да ги џвакате што е можно повеќе и подобро, односно секој залак да го иситнете добро со забите. Ова не мора да биде единствената употреба на јаболка за вашето здравје.

Можете да ги имате сите горенаведени и многу други здравствени придобивки со редовно кон.сумирање на јаболката, но количината треба да биде значително поголема од едно јаболко на ден.

Би било пожелно јаболката што ќе ги користите да бидат органски и да не содржат штетни хемикалии. Јаболката се едни од најздравите, а истовремено и највкусните видови храна што човекот може да ги конзумира, а изреката која гласи: „јаболко на ден го држи лекарат подалеку од вас“ е стара над 150 години и потекнува од стара Англија, и тоа не без причина.

Pexels
Претходна статијаСИМБОЛ НА ВЕРА, СИЛА И ЛОЈАЛНОСТ: Ова се 10 причини зошто треба да се јадат маслинки
Следна статијаСочен гриз колач со ореви, со мерки на чаша – лесен и брз за правење, а вкусот му е неодолив