Фото и рецепт: Хајрија Цикариќ

Потребни состојки за една кора (од една кора излегуваат три банички)

250 г брашно

2 лажици масло

1 мало лажиче сол

160 мл топла вода

За фил:

400 г ситно сирење по ваш избор или мешавина од сирење и павлака или јогурт

3 јајца

А може да пробате и да ставите и малку лути пиперчиња или филот да си го приготвите по сопствен избор.

Постапка:

Замесете меко и мазно тесто од брашно, сол, масло и вода. Тестото премачкајте го со путер, покријте го со проѕирна фолија и оставете го на топло да отстои околу 30-40 минути.

Потоа развлечете ја кората до половина од саканата величина, премалкајте ја со масло или со растопен путер, превиткајте на половина и оставете 10-тина минути.

Потоа повторно вратете ја кората како што си беше (одиплете ја) и започнете да ја тегнете со раце до посакуваната величина.

Добиената кора пресечете ја на три дела и филувајте ја по избор.

Баничките печете ги на 220 степени околу половина час и уште 10-тина минути на 180 степени.

По желба одозгора премачкајте ги со путер или прелијте ги со растопен кајмак. Ако сакате крцкави банички, погаш не ги преливајте и не ги покривајте. Но ако сакате мека пита, тогаш прелијте ги со кајмак или кисело млеко или јогурт и прекријте ги со памучна крпа.

Фото и рецепт: Хајрија Цикариќ