Фотографија и рецепт: Верица Бориќ

Потребни состојки:

6 јајца

6 лажици шеќер

1 лажица какао

5 лажици брашно

½ прашок за печиво (5 г)

За крем:

2 јајца

200 мл млеко

2 лажици густин

7 лажици шеќер

70 г чоколадо

1 ванилин шеќер (10 г)

250 г маргарин / путер

3 банани

2 кесички шлаг за декорација одозгора

Постапка:

Пенасто изматете ги јајцата со шеќер, па додадете брашно, како и прашок за печиво.

Излејте во намастен и набрашнет плех во претходзно загреана рерна на 180 степени и печете додека да зарумени.

Печената кора изладете ја. Во малку млеко изматете ванилин шеќер, шеќер, густин и јајца, а остатокот од млекото ставете го да проврие. Кога ќе зоврие, сварете го како за пудинг со постојано мешање додека да згусне. Тргнете од оган и додадете го чоколадото и тоа да се растопи. Оставете да излади.

Путерот пенасто изматете го, па додадете го во изладениот крем.

Измиксајте ги и бананите, па и тие додадете ги во кремот.

Преку изладената кора нанесете го кремот, а одозгора декорирајте со шлаг.

Фотографија и рецепт: Верица Бориќ