Ова не е вистинска бајадера, затоа ја нарековме Бајадерка, но затоа е вистинско освежување. Без печење, многу брзо се прави, се лади во фрижидер и готова е.

Потребни состојки:

1 литар млеко

150 г гриз

250 г путер/маргарин

1-2 лажици какао

200 г шеќер

1 ванилин шеќер

1 лимон кора и сок од половина лимон

Бисквити

Постапка:

Сварете го млекото со шеќер, додадете го путерот да се растопи, па во тоа згответе го гризот.

Поделете ја смесата на два дела, па во едниот додадете какао, а во другиот ванили шеќер, малку лимонов сок и рендана кора.

Во калап 20х30 наредете ги бисквитите, па одозгора излејте го кафеавиот крем.

Врз него наредете уште еден ред бисквити, па врз нив излејте го белиот крем и најодозгора наредете уште еден ред бисквити. И толку. Ставете во фрижидер да излади.