БАБА МИ ЛИЧИ НА 35 А ИМА 67…Користи домашен рецепт за најдоброто колагенско масло…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 китка свеж магдонос
4 млади гранчиња рузмарин долги 30-тина см
2 чешниња лук
100 мл маслиново масло
50 мл арганово масло
1 лажица грчко семе
1 лажица кокосово масло
1 лажичка рицинусово масло
1 лажичка конопово масло
5 капки есенвијално масло од нане

ПОСТАПКА:

1.Магдоносот измијте го, исечкајте го и сипете го во блендер. Рузмаринот исто така, измијте го и ислупете го, извадете ги само игличките и додајте ги во блендерот. Додајте ги лукчќето, маслиново и аргановото масло, па соединете со рачен блендер.

2.Додајте грчко семе и кокосово масло, па промешајте.

Направете водена бања: садот ставете го друг поголем сад обложен со крпа и сипете вода до нивото на содржината во теглата. Оставете вака да се загрева на умерена температура 45 минути.

3.Повремено промешувајте. Оставете малку да се подизлади, па процедете ја содржината пореку двојна газа и добро истискајте.

4.Во процеденото масло додајте рицинусово и конопово масло, а на крај и неколку капки есенцијално масло од нане. Добро изедначете.

5.Добиеното масло чувајте го во соодветен сад, на ладно и темно место 6-8 месеци.

УПОТРЕБА: На чиста кожа нанесете неколку капки од маслото и втријте го со лесна масажа. Оставете целосно да се впие. Користете 2 пати неделно, навечер. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

https://youtu.be/w0YlICVb1rI?si=jKMaI-aRQ4tYUDfJ