Антибиотик, антиоксиданс, го чисти кpвoтoкoт, го регулира холестеролот и киселоста во стомакот

Постојат многу домашни препарати приготвени од природни состојки кои имаат способност да лекуваат различни болести, но овојпат ќе ви го претставиме домашниот антибиотик според формулата на д-р Шулц.
Имено, овој доктор се прославил токму поради неговите средства за лекување и имунитет, а неговиот најпозната изрека гласи: „Не постојат болести кои не можат да се излечат, туку само луѓе кои не сакаат да бидат излекувани.“

Доктор Ричард Шулц е светки познат лекар кој користи древни и едноставни природни рецепти и техники за лекување, кои биле запишани во стари записи, а некои и во Библијата.
Тој тврди дека не постојат неизлечиви болести, а единствените луѓе кои не се излекувале од својата болест се оние кои не сакале да се откажат од своите л оши на-вики и да воведат промени во животот.
Неговиот најпознат рецепт може да го прочитате во продолжение – рецептот за домашен природен антибиотик кој успешно се справува со 50 видови болести, вклучително сите видови воспаленија и инфекции.
Покрај тоа ја зајакнува и подобрува кр-вната слика, а имунилошкиот систем го стабилизира. Д-р Шулц го нарекува cyпертоник, затоа што во него се содржат комбинации од најдобрите својства на билките извлечени во вид на тинктура. Иако лекот целосно е хербален, тој е доста силен и поради тоа треба да зема внимателно.
Потребни состојки за подготовка на лекот: домашна јаболкова киселина по потреба, 100 г лута пиперка (чили), 500 г црвен кромид, 500 г лук, 500 г рен, 250 г корен од ѓумбир.
Постапка: Сите состојки излупете ги и исечете ги ситно или сомелете ги. Ставете ги во голема стаклена тегла и прелијте со јаболков оцет, да има три прсти над смесата. Потоа затворете ја теглата и протресете добро.
Оставете да отстои на темно и ладно место најмногу 2-6 седмици. Колку подолго стои толку посилен лек се добива. Само потребно е повремено да ја протресувате теглата. По изминатиот период процедете го низ газа и добро истискајте ги состојките.  Тинктурата складирајте ја во нетранспарентно шише за да се заштити од светлина.
Чувајте го на ладно и темно место. Можете да ја користите тинктурата за лекување на воспаленија, настинки и инфекции за да го зајакнете имунитетот и да го подобрите варењето на храната. Се препорачува да се користи секој ден.
Употреба: По 1 лажичка од тинктурата растворена во 100 мл вода. Се пие полека и може да додадете и мед за да го збогатите вкусот. Не заборавајте да п иете доволно течности во текот на денот. Ако го користите домашниот антибиотик за лекување на специфичен здравствен проблем, може да го земате до 5-6 пати на ден.
Овој неверојатен природен антибиотик не содржи апсолутно никакви ток-сини и обезбедува многу здравствени придобивки како што се: го зајакнува имунолошкиот систем, помага во случај на чувствителност на инсулин и го намалува холестеролот во кр-вта, ја нормализира киселоста во организмот.

Потоа има силни антибактериски, антивирусни и антифугални својства, а исто така го поддржува производството на енергија, со што ја зголемува мен-талната и мускулната работа. Покрај тоа – помага да се подобри работата на дигестивниот тракт и има исклучителни пробиотички својства.

Претходна статијаДОМАШНА АЛВА ОД 6 СОСТОЈКИ без брашно, ориентален рецепт кој се послужува за гостите да ве памтат по добро
Следна статијаДИЕТАЛЕН КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА – ЕМ ВИТИ ЕМ СИТИ: Без брашно, а толку е вкусно што постојано ќе го јадете