Замастен црн дроб може да доведе до цироза, а еве на кои симптоми треба да внимавате. Заболување на замастен црн дроб е термин кој го опфаќа целиот спектар на состојби кои се карактеризираат со акумулација на абнормални количества маснотии во овој о рган.
Многу често не дава никакви симптоми во раните фази и тоа го прави крајно опа-сен. Во напредните стадиуми, па-циентот има теш-ки проблеми – се јавува пов-раќање, како и оток во долниот дел на стомакот. Доколку забележите дека столицата или урината имаат многу темна боја, тоа е знак на тре-вога и треба да побарате итна медицинска помош.
Други симптоми кои можат да укажуваат на замастен црн дроб се чешање по телото како и појава на модринки при најмал у дар. Докторите велат дека доста често се јавува уште еден симптом, но најчесто го поврзуваме со замор.
Тоа е теш-ко будење – ако чувствувате дека ви е многу теш-ко да се разбудите наутро, постојано ви треба повеќе сон, можеби би било добро да ја проверите состојбата на црниот дроб. Можете исто така да користите некои од домашните лекови за чистење на црниот дроб.
Да потсетиме, замастен црн дроб не мора да има врска со пиење ал-кохол, но може да доведе до цироза. Може да настане поради дебелина, но и нагло слабеење, поради дијабетес или зголемени маснотии во кр-вта, а причините можат да бидат и генетски по природа.
ЧАЈ ОД ОВЕС – ЛЕК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ. Потребни состојки: 150 г интегрален овес во зрно и 1,5 литар вода. Постапка: измијте го овесот со ладна вода, па ставете го во тенџере со 1,5 литар вода и варете го 20-тина минути.

Тргнете го садот од оган, поклопете го и оставете да излади 2-3 часа. Потоа процедете го и пијте го во текот на денот. За најдобри резултати, пијте овесна вода во текот на 2 месеци.
ГЛУВАРЧЕ ЗА ЛЕКУВАЊЕ И РЕГЕНЕРАЦИЈА НА ЦРН ДРОБ. Искуставата велат дека глуварчето е чу-дотворна билка кога станува збор за регенерација на црниот дроб. Најмногу го користат луѓе со замастен црн дроб. Се пие чај трипати дневно.

Две лажички корен од глуварче се прелива со чаша зовриена вода и се остава неколку минути поклопено, па се процедува и пие.
ЈАБОЛКОВА КИСЕЛИНА КАКО ЛЕК ЗА МАСЕН ЦРН ДРОБ. Јаболковиот оцет се покажал како одличен за лекување на замастен црн дроб. Ги т опи мастите и поттикнува сла-беење. Се приготвува во вид на напиток од млака вода (или млеко), една лажица јаболков оцет и лажичка мед. Се пие пред оброк, во период од неколку месеци.
МЕШАВИНА ОД ЛИМОНОВ СОК И МАСЛИНОВО МАСЛО. Потребно е да се испие по една лажица масло и сок од лимон, а потоа може слободно да се појадува.

Овој рецепт може да се применува во текот на целиот живот, а ефектите се забележуваат веќе после еден месец, кога исчез-нуваат темните подочници а кожата станува посвежа и затегната, а воедно се решава и проблемот со опстипација и проблемите со дигестија.
ПРИРОДЕН НАПИТОК КАКО ЛЕК ЗА МАСЕН ЦРН ДРОБ. Потребни состојки: 3 лимони, 1 шолја сечкан магдонос, 5 стебленца целер (кај нас потешко се наоѓа овој вид на целер, па затоа употребете лист и малку корен), 6 шолји вода
Постапка: лимоновиот сок, магдоносот и целерот ставете ги во блендер а потоа додајте вода и добро измиксајте. Конcyмирајте 2 чаши поделени трипати дневно на празен стомак. Повторете ја постапката и следните 2 дена. Потоа направете пауза од 7-10 дена и уште еднаш повторете го третманот.