Кумис е напиток кој важи за најдобар руски народен лек кој ја регенерира слузокожата на желудникот:

Потребни состојки:

1 чаша вода

2 лажици мед

2 лажици кефир

1 литар млеко (по можност коњско млеко)

1 лажичка сув квасец

Поголема стаклена тегла

газа

Постапка:

Во чаша врела вода растворете 2 лажици мед. Добро промешајте па истурете во голема тегла. Додајте две лажици кефир и литар млеко.

Промешајте, прекријте со двослојна газа и оставете на топло место да отстои 3 дена. Потоа додајте мала лажичка сув квасец, промешајте и повторно прекријте со газа.

Штом забележите дека во теглата започнале да се појавуваат меурчиња, Кумусот е готов. Се чува во фрижидер.

Употреба: по 50 мл трипати дневно, половина час пред јадење, во период од најмалку две недели.

Внимание: Возачите не би смееле да го пијат Кумисот пред возење, затоа што напитокот содржи мала количина алкохол.