95-годишник го јаде ОВА секој ден…Црниот дроб и цревата му работат како на тинејџер!

Во серијата здрави напитоци кои е добро да се консумираат секој ден, ви го претставуваме и овој извонреден рецепт кој ќе ви помогне да го прочистите организмот и подмладите. Еве што ви е потребно:

-Краставицата содржи калиум, кој е многу неопходен за здравјето на срцето и крвните садови. Краставиците го подобруваат варењето и го обновуваат метаболизмот.

-Авокадото, исто така, содржи многу калиум, голем извор на здрави масти, го намалува нивото на холестерол и ја забрзува апсорпцијата на хранливи материи.

-Зеленото јаболко содржи огромна количина на витамини, витамини од групата Б, витамини А, Ц, Е, К, ПП, П, фолна киселина. Зелените јаболка се богати со железо, калиум и многу други корисни материи.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 краставица
1 мало авокадо
1 зелено јаболко
мало парче ѓумбир
сок од 1/2 лимон
200 мл вода
1 мала лажичка мед по желба

ПОСТАПКА:

Сите состојки излупете ги, ставете ги во блендер, додајте вода и измиксајте. Послужете со лажичка мед за подобрување и збогатување на вкусот.

Не заборавајте на контраиндикациите доколку сте осетливи на некоја од состојките и да се советувате со вашиот лекар. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.