Здраво, јас сум Радмила и со вас сакам да споделам една приказна. Мојата ќерка Кристина уште додека беше многу мала и се јавија респираторни проблеми, добиваше чести инфекции и постојано кашлаше. Кога имаше 15 месеци, за-боле од пневмонија и постојано бевме по болници.
Таму научив како да ја тап-кам на грпчето за полесно да ја исфрли слузта од белите дробови, но некако кај Кристина многу т ешко одеше сето тоа. Само што мислевме дека е излечена, таа повторно ќе настинеше или ќе фатеше некое вирусче и пак завршуваше б олна со висока температура.
Нарачував разни чаеви, мевлеми, апчиња, но сите тие работи краткотрајно делуваа. Случајно додека купував билки и природни лекови од една стара жена, таа ме праша за кого ми се и зошто сум толку загри-жена. И го кажав мојот проблем со болеж-ливото дете, а таа ме посоветува да бидам упорна и да поработам на нејзиниот имунитет.
Ми рече да продолжам да и давам да пие чаеви, да ја носам на планина и на сонце, да ја хранам колку можам поздраво и да бидам упорна зошто имунитетот кај малите деца тешко се гра-ди. Ме посоветува кои чаеви се најдобри за децата и дека треба повремено да ги ротирам и менувам.
По некое време, мојата Кристина започна да ја ис-фрла слузта од белите дробови и неколку пати пов-рати огромна количина слуз. На првиот преглед, нејзините бели дробови беа чисти. Докторката беше воодушевена бидејќи не го слушна вообичаеното крцкање во гра-дите.
Ја интересираше што користиме и што и помогнало многу и веднаш и раскажав што сè користиме. Таа ми рече да продолжиме да го правиме тоа што досега сме го правеле, бидејќи се гледаше дека тоа дава одлични резултати.
По некое време, Кристина убаво зацврсти и престана да се разбо-лува, но јас чаевите и сирупите продолжив да и‘ ги давам. Многу сум среќна што повеќе не мора да ги пие синтетичките лекови, сега е здрава, ја нема таа бледа боја на кожата ниту темните кругови околу очите.
Сега е среќно и здраво дете со румени обравчиња. Мислам дека најмногу и помогна чајот од диво оригано, чајот од жалфијата како и сирупот од кромид кој почесто и го давав за да се ис-чисти од слузта. Морам да напоменам, дека исто така, почнав редовно да и давам да пие козјо млеко и свежи овошни и зеленчукови сокови кои секој ден специјално ги цедев за неа.
Чај од оригано за бронхитис и астма: Чајот од оригано лечи кашлица, синуситис, астма, бронхитис, ревматизам, инфекции и многу повеќе, затоа се препорачува за овие состојби и болести. Ориганото е повеќегодишно растение, кое се користело уште од античко време како природен антибиотик, а денес е докажано дека има многу лековити својства.
Направете чај од оригано и пијте го во текот на денот за природно лекување на синуситис, кашлање и треска, инфекции, хронична астма, ревматизам, бронхитис.. Потребни состојки: 4-6 лажици суви лисја од оригано, 2-3 чаши вода, едно парче органски лимон, органски суров мед (најдобро од липа).
Постапка: Ставете ја водата во тенџере да зоврие, а откога ќе зоврие тргнете од шпорет и додајте го ориганото. Оставете да отстои пет минути. Процедете го чајот и додајте мед по вкус. Пијте во текот на денот.

Домашен природен лек за астма, бронхитис и кашлица со кромид: Подгответе го овој природен лек за астма и бронхитис секој пат кога ќе почнете да кашлате, а кашлицата ќе се повлече по неколку конcyмирања. Дури и ако веќе кашлате, земањето на овој природен лек може да ви помогне да се чувствувате подобро.

Потребни состојки: 500 г црвен органски кромид, 500 г кафеав шеќер, 1,5 литри вода. 2 лимони, суров органски мед (најдобро од липа). Постапка: Постојано мешајќи, додека да се стопи, загрејте го шеќерот во метален сад на умерена температура.

Додајте го кромидот исечкан на мали парчиња. Додајте вода и варете ја смесата додека да испари 1/3 од водата. Потоа оставете ја смесата да се излади, па додајте го сокот од лимон и медот. Добро промешајте, прелијте ја смесата во стаклена тегла и оставете ја преку ноќ. Конcyмирајте 1 лажица пред секој оброк. За деца, се препорачува една лажичка од овој лек, исто така пред секој оброк.