5 НАЈВКУСНИ ПОСНИ САЛАТИ: Можат да заменат оброк, ќе ве држат сити долго време, брзо се прават и лесни се. Овие посни салати не само што се богати со вкусови, туку и го обезбедуваат вашето тело со различни хранливи материи!

Воведувањето на посни салати во вашата секојдневна исхрана е одличен начин да обезбедите разновидност во вашите оброци, особено за време на периоди на пост или кога сакате да уживате во полесни оброци.

Еве пет освежителни посни салати кои ќе ги задоволат вашите вкусови и нутритивни потреби:

Салата од киноа со зеленчук и ореви:

Оваа салата е богата со протеини и есенцијални хранливи материи. Сварената киноа измешајте ја со сечканите домати, краставицата, црвената пиперка, магдоносот и сè прелијте со маслиново масло. Додајте печени ореви за дополнителен крцкав вкус.

Салата со цвекло, портокали и бадеми:

Оваа салата комбинира слатки и солени ноти. Излупете го и исечкајте свежото цвекло, додајте парчиња портокал, а потоа посипете ги сечканите бадеми. Зачинете со малку маслиново масло и сок од лимон.

Измешајте грав со авокадо:

Измешајте различни видови грав (црн, бел, црвен) со сечкани домати, црвен кромид и авокадо. Додајте ситно сечкан коријандер или магдонос. Прелијте со мешавина од маслиново масло, сок од лимета и малку сол.

Салата со артичока:

Во комбинација со сочни домати, црни маслинки, краставица и црвен кромид, артичоките додаваат уникатна текстура. Зачинете со свежо оригано, маслиново масло и балсамико.

Салата од авокадо и киноа:

Измешајте сварена киноа со авокадо, црн грав, пченка и сечкан зелен кромид. Додајте сок од лимета, маслиново масло и зачини по желба. Оваа салата е богата со растителни влакна и здрави масти.

Пробајте ги сами или споделете ги со семејството и пријателите, правејќи ги вашите оброци здрави и вкусни во текот на целиот пост или секогаш кога сакате лесни и освежителни оброци.