Аманда Монтел, блогерка и новинарка од Лос Анџелес решила во својата потрага по здрав живот да им даде шанса на фрутаријанците. Таа вели дека пет дена јадела исклучиво само овошје. Ова е нејзиното овошје:

ПРВИОТ ДЕН НЕЈЗИНОТО МЕНИ ИЗГЛЕДАЛО ВАКА:

Појадок: смути од три банани, боровинки, урми и кокосово млеко.

Ужина: еден грст суви кајсии.

Ручек: Две огромни чинии овошна салата (нанани, грозје и бобинки)

Ужина: грст суви смокви.

Вечера: Голема чинија сечкано авокадо, краставица, домати, прелиено со маслиново масло, лимон.

Десерт: кесичка бадеми.

Сите денови ми беа слични, па нема потреба да ви го покажувам деталниот план за секој ден.

Она што го забележав е дека сите ме прашуваа 2 прашања:

-„Зар не умираш од глад?“ и

-„Колку пати денес беше во тоалет?“

И на двете прашања им одговарав со: „Всушност не сум гладна“ и „Многу пати. Повеќе отколку што сакам да признам.“

Гладта навистина не е проблем, верувале вие или не. Оваа моја диета не ја ограничува величината на порцијата. А две чинии овошје е, верувајте ми, количина храна од која ќе пукнете. Што се однесува до калориите, реално, толку калории има и парче пица, а од едно парче пица никој не се заситил.

Она што е вистина е дека практично живеам во тоалет, бидејќи овошјето е преполно со влакна и вода. Ми се чини дека се’ протрчува низ мене, и стомакот по цел ден ми врие. Но, затоа пак сега стомакот порамен не ми бил никогаш.

ШТО НАУЧИВ?

Она што и порано го знаев, а не го почитував, а тоа е дека овошјето е неопходно во исхраната. Секако нема шанси да јадам само овошје, тоа не е ни здраво ни препорачливо, но оттогаш, кога и да огладнам помеѓу оброците, земам овошје наместо чипс. Ако знам дека треба да одам на некоја прослава и ми треба супер рамен стомак, се враќам на петодневната фрутаријанска диета.