Зимницата на баба ми: рецепт за мешана салата

Салатата која можете да ја јадете уште утре. Додадете го зеленчукот кој го имате, залејте со оцет, зачинете по желба, вистинска витаминска бомба за зимските денови.

Потребни состојки:

2 кг зелка

1 и ½ кг пиперки во разни бои

300 г црвен кромид

400 г морков

600 г краставички

500 мл алкохолен оцет (9%)

1 чајна лажичка винобран

3 големи лажици сол

2 големи лажици шеќер

Црн пипер во зрно

Ловоров лист

Чили пиперче

Постапката погледнете ја во видеото:

Loading...