ЖЕЛУДНИКОТ ЌЕ ВИ РАБОТИ КО ЧАСОВНИК- Билкарката Милица: Не постои подобар лек за гастритис, подуеност и слабо варење од оваа билка…

Милица Јовиќиќ од Мокра Гора со децении им помага на оние кои страдаат од проблеми со гастроинтестиналниот тракт и реши да сподели неколку одлични совети.

Познатата Милица Јовиќиќ, весела баба од Мокра Гора, несебично им помага на луѓето со стомачни проблеми. Со децении и доаѓаат сите заболени од гастритис, гастрична кила, нервозни црева…

Пред да препорача чај, таа прегледува, а нејзиниот метод ретко кој го практикува.

– Тоа го научив од баба ми, мајка на мајка ми. Мојата сестра близначка се обиде, но немаше дарба. Долго време и помагав на баба ми, но дури по две години ми кажа дека сум подготвена да работам самостојно.

Бев млада и незаинтересирана. „Ќе дојде време кога ќе сакаш да го работиш ова сама“, ми рече таа. Кога имав триесет години, тоа се оствари.

Имено, има три точки: на раката, стапалото и под рамото кои морам да ги почувствувам под прстите. Кога ќе ги најдам, ги масирам и луѓето чувствуваат олеснување, им проработува желудникот… Ако точките не се покажуваат, тогаш ги праќам луѓето да сликаат жолчен меур, бубрег…

Баба Милица им помага на сите што имаат воспаление на слузокожата, секрет во желудникот, гастрична кила, нервозни црева, ги стега во градите.

– Мојот преглед нема да има ефект доколку потоа не се пие чај. Јас користам шест билки: ајдучка трева, шипинка, кантарион, мајчина душица, нане и камилица. Познато е дека ајдучката трева е еден од најдобрите природни лекови за желудникот.

Ако страдате од надуеност, тежина во граден кош и цревата, варење, болки во стомакот, губење на апетит и слично, знајте дека тоа најчесто е предизвикано од гасови.

Ако не се лекува хроничниот гас, долгорочно може да биде многу опасен – раскажува баба Милица.

Ајдучката трева го штити желудникот преку дигестивните сокови кои ја одржуваат рамнотежата помеѓу киселината и жолчката (за да се неутрализира вишокот киселина) и со лекување на раничките, доколку ги има.

Се користи против гастритис (воспаление на слузокожата на желудникот, кое често е придружено со чир), го смирува желудникот и го олеснува воспалението.

Шипинката исто така го регулира и стимулира варењето на сосема природен начин, ја стопира дијареата и го смирува желудникот.

Овој чај може да ја ублажи стомачната болка и да ви помогне да решите некои гастроинтестинални проблеми. Истовремено, ја подобрува функцијата на цревата и одлично делува доколку се појави стомачен вирус.

– Лененото семе е корисно за желудникот, а мелениот гавез е добар за дигестијата. Иако можеби не изгледа вкусно, џвакајте ленено семе колку што можете подолго.

Можеби ќе ви биде полесно ако една лажица ленено семе потопите во шолја млака вода, оставете ја да отстои шест часа и изедете ги семките пред спиење. (Се разбира, истурете ја водата, но не мора).

Инаку, семките од лен во вода стануваат лигави, но токму во оваа слуз се наоѓаат неговите лековити својства. Ја обложуваат заболената слузокожа на желудникот, го заштитува и го ублажува воспалението – советува оваа весела, нежна жена.

И познатата баба Милица високо го цени растението подабиче (подубица), кое помага при оштетена стомачна слузница, чиреви и за чистење на каналите.

Ова растение се користи против сите болести на органите за варење, ја поттикнува работата на желудникот, го отвора апетитот и го регулира варењето.

Подубица како лек спречува болки и воспаленија на желудникот и цревата, го лечи внатрешното крвавење.

Малку е адстрингентно, па затоа се користи за дизентерија и акутна летна дијареа кај децата. Ја подобрува работата на црниот дроб и ги отстранува симптомите на жолчните нарушувања. Помага за отстранување на водата од телото и подобро потење.

– Ја препорачувам и чувар кучата за оштетена слузокожа. Чуваркуќата кога се пие со чај од подубица е најдобриот лек, го ублажува секое воспаление.

Но, мора да знаете како правилно се пијат сите овие аеви – посочува билкарката. Целото интервју со билкарката Милица можете да го погледнете ТУКА.