Запечени пиперки со фил од сирење, нема подобар рецепт!

Може да се послужат како предјадење, прилог со главното јадење или за вечера, превкусни се!

Потребни состојки:

3 пиперки поголеми
200 г сирење ситно издробено
50 г сланина ситно сечкана
1 јајце
50 г кајмак/кисела павлака
1 лажица сисам
1 лажица ленено семе
Масло за наросување

Постапка:

Пиперките исечете ги надолжно на поливина да добиете “чамци” и исчистете ги од семки.

Сирењето ситно издробете го и со виљушка спојте го со кајмакот. Пробајте за сол, па доколку сирењето не е солено – посолете.

Потоа скршете јајце па и него промешајте го, па додадете ги семињата и ситно сечканата сланина.

Добро изедначете ја смесата па полнете ги пиперките.

Одозгора наросете малку масло и ставете да се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути или во зависност од вашата рерна.

Loading...