За три дена минус 3 кг. За 5 дена – 5 кг. Брза и ефикасна диета!

Диетата со суви сливи спаѓа во таканаречените брзи диети и наменета е за сите кои во краток период (од 3 до 5 дена) сакаат да ослабат од 2 до 3 килогрими.

 

Покрај влакна, ова овошје содржи антиоксиданси (бета каротен), Витамин Е, Ц, потоа фитохемикалии кои се значајни поради антиоксидативните својства. Сливите се богати со минерали меѓу кои ќе ги издвоиме бакарот и калиумот.

Диетата со суви сливи препорачува внес на 6 суви сливи по порција, кои снабдуваат со околу 15 г шеќер (фруктоза и глукоза) и околу 25 г јаглехидрати. Плодот  е исклучително богат со фитонутриенти кои го засилуваат имунитетот, ги елиминират слободните радикали и на тој начин ги чуваат клетките од оштетувања кои би можеле да предизвикаат канцер.

Интересно е дека ¼ шолја суви сливи дневно обезбедуваат 17% од дневните потреби за витамин А (бета каротен) и 15% дневни потреби за диетални влакна, како и доста калиум.

Појадок: 6 суви сливи

Ужина: Едно свежо јаболко

Ручек: Виршла и варено кафе

Ужина: исто како за ручек

Вечера: Чаша нискомасен јогурт

НАПОМЕНА:

Оваа диета се препорачува исклучиво за лица без здравствени проблеми, па така задолжително консултирајте се со својот лекар пред да започнете со примена.

За да биде диетата поефикасна, пожелна е физичка активност 15-20 минути дневно. Со оваа брза диета доколку се придржувате до планот и менито, во просек ќе изгубите до 1 килограм дневно. Ефектот ќе се зголеми доколку редовно вежбате.

Претходна статијаОд десна или од лева страна ве боли под ребрата? Дознајте за што станува збор!
Следна статијаЗнаци кои јасно укажуваат дека внесувате премногу сол