Подуениот стомак може да биде како резултат на повеќе причини, од кои, во последно време најзастапена причина за подуеност е Хеликобактер Пилори.

Хеликобактер најчесто се развива кај жените, но не се исклучок ниту мажите. Сепак, постојат и други причини.

Една од нив е неправилното варење на храната, како резултат на неизбалансираната исхрана. Доколку се соочувате со ваков проблем, рецептот подолу би можел да ви помогне!

Потребни состојки:

1 краставица со средна големина, излупена и тенко исечена на кругови

1 лимон со средна големина, тенко исечкан на тркалца

1 лажица рендан ѓумбир (свеж)

12 листови нане

2 литри вода

Постапка и употреба:

Состојките ставете ги во блендер и изблендирајте на највисока брзина.

Пијте по 8-10 чаши дневно.

Напитокот содржи моќни состојки кои ја поттикнуваат дигестијата и го спречуваат апетитот, опстипацијата и подуеноста на стомакот.

Напитокот е најдобро да се приготвува на дневна основа, наутро, за секогаш да биде свеж.

Во периодот помеѓу консумација, напитокот чувајте го во фрижидер.