Оцетот, верувале или не, не само што е корисен во кујната, туку е една од најдобрите природни состојки за убавина кои ни се на располагање. Покрај тоа, оцетот е евтин и лесно достапен. Употребата на оцет на вашето лице е безбедно, бидејќи е природен производ.

Меѓутоа, ако сакате најдобри резултати, ќе треба да го користите на вистинскиот начин и претходно да се консултирате со вашиот козметичар.

Ги затвора порите

Една од најпознатите козметички придобивки на оцетот е тоа што е одличен адстрингент. Оцетот е природен адстрингент кој помага во затворање на порите. Откако ќе го исчистите лицето, нежно избришете го со памук натопена во јаболков оцет малку разблажен со вода, во зависност од сензитивноста на вашата кожа.

Ги отстранува ефектите од сонцето

Оцетот е познат и како отстранувач на исончаниот тен. Ја поседува моќта на лимонската киселина, па помага да се отстрани темната боја. Откако ќе се вратите од сончање, натопете памук во оцет и избришете го лицето. Можете да додадете малку сок од домати во оцетот за да го направите ова средство што е можно поефикасно.

Третира акни

Оцетот е дефинитивно едно од најдобрите природни средства за чистење. Една од главните придобивки на оцетот на лицето е лекувањето на акните. Бидејќи оцетот е цитрусен по природа, тој има способност да ги елиминира заразните бактерии на кожата.

Измешајте оцет со масло од сандалово дрво и ставете го на лицето. Оваа маска со оцет е исклучително ефикасна за лекување на акни и лузни.

Делува превентивно против појава на брчки

Користењето оцет на вашето лице, исто така, има некои својства против стареење. Оцетот може да го забави стареењето на кожата. Измешајте мед и оцет и нанесете на лицето. Оставете да делува 10 минути и исплакнете со млака вода. Ова го спречува појавувањето на брчки и старечки дамки.