Велат дека дерматолозите го кријат ова од јавноста. Но, дали може нешто на денешно време да се скрие кога речиси сите имаат интернет и информициите им се на дофат.

Имено, здравјето на кожата е многу важно, па затоа не смее да се запоставува. Проблемите со кожата може да бидат предизвикани од лоши прехрамбени навики, па и од консумирање на цигари и алкохол. Покрај тоа, стресот е една од наголемите причини за сите здравствени проблеми, па и за предвремено стареење.

Затоа пијте доста вода, јадете многу овошје и зеленчук, одбегнувајте голем внес на сол, масти, брза храна и обоени неприродни сокови. Правете го она што го сакате, ослободувајте се од стресот, бидете физички активни и ќе бидете здрави.

Често мијте го лицето но не користите хемиски козметички препарати кои можат да ви наштетат. Одбегнувајте солариуми, тие не ви се потребни а може да бидат штетни (може да предизвикаат рак на кожа), а и онака, темниот тен на кожата веќе не е во мода.

Природниот лек за кој станува збор е многу добар за вашето здравје, го јакне имунитетот, делува превентивно на бројни болести, го чисти организмот и ги убива клетките на ракот. Исто така, вашата кожа ќе ја направи поздрава и поубава, па ќе го подмалди вашиот организам.

Потребни состојки:

4 лимони

10 лажици мед

3 чешниња лук (може и повеќе)

200 г ленено масло

Постапка:

Исчитете го лукот и издробете го, истото направете го и со лимонот, исцедете го, без семки, па заедно со другите состојки ставете во блендер и добро измиксајте за да се соедини.

Смесата чувајте ја добро затворена во фрижидер.

Консумирајте по една лажица дневно, на гладно, пред појадок.

Ќе забележите значително подобрување!