Потребни состојки:

За пандишпан:

• 500 брашно за колачи од Жито Лукс

• 400 г шеќер

• 250 г путер

• 4 јајца

• 300 мл млеко

• 1 пакетче ванилин шеќер

• Кора од лимон и портокал

• Ореви и кандирано овошје по желба

Подготовка:

• Шеќерот и путерот убаво се матат, а потоа се додаваат останатите состојки. Колачот се пече во загреана рерна на 200 °С, околу 15 минути, а потоа температурата се намалува на 150 °С. Вкупното време на печење е 1 час.