Брчките се појава на лицето која е неминовност за сите нас. Со текот на годините кожата ја губи својата еластичност и затегнатост, а сите тра-уми физички и психички остануваат запишани на нашето лице.

За среќа, случајно е откриено дејството на еден чај кој вообичаено се користи за стомачни проблеми, особено при појава на гасови, а има и други намени во кујната.

NMD.mk

По сосем случајна грешка, една жена го искористила чајот за да го измие своето лице, а потоа била изненадена од позитивните ефекти на истиот. Го споделина со своите пријатели и оттогаш сите што го пробале се задоволни и продолжуваат да го споделуваат рецептот.

Имено, овој зачин ја намалува видливоста на избраздените линии и брчки и привремено го паузира процесот на стареење. Во поголемиот број случаи успева да ги избрише брчките за помалку од една седмица.

Станува збор за феноменалниот анасон, а рецептот многу едноставно се приготвува.

Потребни состојки: 1 шолја вода, 1 грст семе од анасон, 1 помало тенџере

Постапка: ставете ја водата да зоврие, која најдобро е да биде дестилирана или филтрирана. Потоа додајте го семето од анансон, поклопете и тргнете го тенџерето на страна. Оставете го да излади. Процедете го чајот и складирајте го во соодветно стаклено шишенце или друг соодветен сад.

Употреба: измијте го лицето вообичаено кога ќе станете од спиење. Потоа натопете памук со чајот и убаво, неколку пати вт-ријте го во лицето со тапкање. Особено внимание обратете кај брчките и темните дамки. Повторете ја постапката неколку пати: кога ќе забележите дека кожата го впила чајот и се засушила, нанесете нов слој.

NMD.mk

Почекајте убаво да се впие и исуши, па дури потоа нанесете од хранливиот крем или маслото кое вообичаено си го користите за нега и исхрана на кожата.

Чајот од анасон ви требало да ви помогне да се ослободите од брчките на лицето, како што им помогнал и на голем број други луѓе. Ова е наједноставниот и најевтиниот начин за ослободување од брчките на сосем природен начин.

NMD.mk

Добив брчки на 33 години и тогаш баба ми мѝ даде рецепт со кој лицето ми се трансформираше

II РЕЦЕПТ – Многу млада добив брчки: Кога ме виде баба ми, ми даде рецепт кој ми го промени животот, делува инстант. Бев многу млада кога започнаа да ми се појавуваат брчки, имав неполни 33 години. Во тоа време си мислев дека вечно ќе изгледам младо.

Кога почнаа да ми се појавуваат брчките на челото и околу очите, бев многу разочарана. Мајка ми и баба ми имаат убава затегната кожа, што значи дека не е до генот, туку до мене. Многу слабо пиев вода и не водев сметка околу здравата исхрана.

А потоа еден ден и се пожалив на баба ми и таа ми откри еден неверојатен трик кој ми го промени животот. Ми даде волја целосно да го сменам погледот и третирањето на своето тело. Баба ми мѝ откри рецепт за маска за лицето, но ми напомена дека убавината освен надворешно, мора да се негува и внатрешно.

Оттогаш започнав да пијам повеќе вода, чаеви и свежо цедени сокови, како и да внимавам на исхраната. Навистина вредеше ова просветлување. Сега имам 45 години, а сè уште изгледам како да имам мах 30 години. Еве го рецептот на баба ми. Оваа маска е идеална за кожата, ја храни, ја чисти и ја прави поубава.

Состојките од кои се состои се потполно природни и немаат штетни дејства. Потребни состојки: 1 белка од јајце, 1 лажичка сок од лимон I ½ лажичка мед. Постапка: Изматете ја белката додека да запени, а потоа додадете ги останатите состојки и уште еднаш добро промешајте за да се изедначат.

Напомена: За не ми се расипе лимонот, не го сечам, туку го продупчувам, правам една мала дупка од која си цедам сок колку што сакам. Потоа лимонот го завиткувам во проѕирна фолија или кесичка и го чувам во фрижидер. Вака останува свеж уште неколку дена.

Инаку, оригиналниот рецепт содржи сок од цел лимон и 4 белки од јајца, но тоа за мене е голема количина. Секогаш си правам свежа маска пред секоја употреба. Употреба: Маската е најдобро да се применува после бањање, кога лицето е чисто, а порите се отворени.

Во регуларен ден, само измијте го лицето со топла вода или ставете топол влажен пешкир околу 5-6 минути врз лицето, за да ви се отворат порите. Потоа нанесете ја маската на лицето и оставете да делува околу 15-20 минути. Потоа исплакнете.

Оригиналниот рецепт е со 4 белки и сок од 1 лимон, но јас ја намалив дозата за единечна употреба. Доколку правите поголема доза, смесата чувајте ја во стаклен сад во фрижидер, 2-3 дена.

NMD.mk