Уште еден лек за ВИТИЛИГО од народната медицина

За овој лек е потребно подолготрајна употреба и упорност, како и внимавање на исхраната.

РЕЦЕПТ-Измешајте:

2 супени лажици свежо исцеден сок од морков
1 кафена лажичка ладно цедено маслиново масло
1 кафена лажичка мед

Упатство:
Трипати дневно се мачкаат заболените места на кожата, а ако површината е поголема, подгответе поголема количина од смесата со истиот однос.
По 15-20 минути се плакне со млака вода.

Важно: да се одбегнува изложување на сонце.

Исхрана: Покрај лекот за мачкање, потребно е да се пие секојдневно по 200 мл сок од морков, а исто така да се јаде: брусница, боровница, сливи, капина, диња и цитрусно овошје.

Претходна статијаЧај за чистење на организмот – против алергии
Следна статијаЈаболковата киселина не смеете да ја користите доколку ги консумирате овие лекови