ТРИ ДЕНА ЈАДАМ ПОРТОКАЛИ…Вагата покажува – 1 килoгрaм помалку дневно…кожата никогаш поубава не ми била…

Тридневната диета со портокали, освен што е pecтриктивна и овозможува гyбење на еден килогpaм дневно, на природен начин ја намалува и апcopпцијата на мacтите и ја прави кожата пoyбава.

Храната не треба премногу да се посолува, па наместо тоа користете билки.

Со оглед на тоа што оваа исхрана содржи помалку јаглехидрати, за време на вежбањето постои можност за намалување на мускулната маса.

Затоа, после диетата потребно е да се зголеми физичката активност, како кондициони вежби, кардио, трчање, возење велосипед, пливање или едноставно пешачење.

Доколку немате премногу вишок килограми, тогаш најдобро е да ја прескокнете оваа диета или да ја следите во поблаг, прилагоден peжим, во конcyлтација со нутриционист или лекар.

За време на диетата, првиот утрински оброк е секогаш ист: портокал, а може во комбинација со круша, праска или диња, две тенки парчиња двопек-леб, шолја кафе или чај без шеќер.

ПРВ ДЕН-ручек: портокал, варено јајце, кисело млеко или јогурт.

Вечера: два домати или 200 мл доматно пире, 2 варени јајца, мала главица зелена салата или краставица и две двопек лепчиња.

ВТОР ДЕН-ручек: портокал, јајце, 1 чаша кисело млеко, две двопек лепчиња.

Вечера: 125 грама мелено говедско месо, домат или 100 мл доматно пире, двопек, шолја чај или кафе.

ТРЕТ ДЕН-ручек: портокал, варено јајце, 1 чаша кисело млеко, мала главица зелена салата.

Вечера: 125 грама мелено месо, портокал, двопек, шолја кафе или чај.

Забелешка: Набројаните намирници не се однесуваат да изедете сè во еден оброк, туку на почеток јадете еден портокал пред секој оброк па доколку сте уште гладни јадете од другите набројани намирници во одредената количина.

Можеби ќе ве интересира да ја прочитате и следната статија – рецепт за приготвување на лек од портокал и поленов прав кој е одличен за мажите (за плодност):

Природен лек за простата со портокал и поленов прав, се пие 5 седмици, а многу е ефикасен и корисен:

На 100 мл исцеден сок од свеж портокал, без шеќер, додајте една лажичка поленов прав и оставете да отстои преку ноќ. Наутро сокот се пие одеднаш. Еве по кој редослед се пие овој сок:

Постапката се повторува секој ден во текот на една седмица. Втората седмица се повторува постапката, но во сокот од портокал се додаваат две лажички поленов прав.

Третата седмица се ставаат по три лажички поленов прав, четвртата седмица се враќате на две лажички, а петтата седмица се приготвува исто како и првата – на 100 мл сок од портокал, се става една лажичка поленов прав.

Прочитајте уште еден интересен лековит рецепт со портокали:

III РЕЦЕПТ. Чај од ѓумбир со портокали идеален за настинки. Многу здрав чај од ѓумбир кој е идеален против настинки, а ако се додаде трошка чили – настинката “ќе избега”.

Потребни состојки: 1,5 литар вода, 3 лимони (без кора), 5 см корен од ѓумбир, 3 цимет стапчиња (или 3 лажички во прав), 2 кесички чај – по ваш избор, 3 портокали, 1-2 прстофат чили – не е задолжителен, но се препорачува.

Постапка: Лимонот добро измијте го, излупете го и исечете го на коцки. Ѓумбирот излупете го со лажичка, па исечкајте го на тенки парчиња. Во водата ставете го лимонот, стапчињата цимет и ѓумбирот.

Поклопете и ставете на оган додека да зоврие, а потоа намалете ја температурата и варете уште 5 минути. Потоа тргнете го чајот од оган и ставете две кесички чај по ваш избор (или рефус). Нека отстои 20 минути.

Процедете го чајот па додајте сок од исцедени три портокали. По желба можете да додадете малку чили во шолјата чај, но имајте во предвид дека чилито е многу луто.