Торта ШВАЛЕРКА со 21 јајце, проверете зошто сите ја прават!

Фото и рецепт: Јадранка Весковска

Потребни состојки (1х3):

7 белки
7 лажици шеќер
1 лажица оцет
150 г мелени ореви
2 лажици презла

Постапка: се матат белките со шеќерот во снег, се додава лажица оцет на крај кога ќе се добие цврст снег.

Loading...

Со лажица се додаваат оревите и презлите. Се печат 3 вакви кори.

Потребни состојки на фил 1:

1 литар млеко
4 пудинг од чоколадо
6 жолчки
159 г шеќер
150 г путер
2 ванилин шеќер
300 г чоколадо

Постапка:

Во малку млеко се размешува прашокот за пудинг со шеќерот и жолчките, па сварете го остатокот од млекото.

Во изладениот крем додадете изматен путер, ванилин шеќер и растопено чоколадо.

Потребни состојки за фил 2:

15 жолчки
150 г шеќер
150 г путер
2 ванилин шеќер

Постапка:

Жолчките се матат со 150 г шеќер, се готват на пареа 15 минути, па кога ќе излади се додава изматен 150 г путер и 2 ванили.

За декорација: 4 крем шлаг, изматено според упатството.

Редење: кора, фил 2, фил 1, се наросуваат сечкани ореви, половина од шлагот, кора, жолт гил, чоколаден фил, сечкани ореви, шлаг крем, шолт фил, чоколаден фил. Одозгора се украсува по желба.

Фото и рецепт: Јадранка Весковска

Loading...