Доколку сакате да имате рамен стомак, а веќе долг период вложувате голем труд за да ослабете, но без резултати, тогаш обидете се овој едноставен рецепт кој се состои од само три состојки.

За слабеење:

Потребни состојки:

1 лажичка сода бикарбона
1 лимон сок
100 мл вода

Постапка:

Растворете лажичка сода бикарбона во половина чаша вода со сок од цел лимон на кој сте ги отстраниле семките. Оваа течност се пие на гладно.

На овој начин се прочистува телото од токсини и отпадни елементи кои доведуваат до воспаленија, оштетување на цревата и предизвикуваат задржување на водата. Зголемувањето на pH ја намалува киселоста, а за возврат помага да се забрза согорувањето на мастите и да се овозможи здраво слабеење. Пијте го пијалокот наутро и на празен стомак, при што водата треба да е затоплена.

Напомена: Сепак поради содржината на натриум не треба да земате сода бикарбона со лимон, ако страдате од силен стрес или анксиозност. Ограничете ја употребата и ако страдате од гастритис, бидејќи може да доведе до непријатност.

Употреба: Напитокот се пие 7 дена по ред, по што се прави пауза од 14 дена, па се повторува.

За што сè е корисна оваа комбинација?

Научните истражувања откриле дека неколку капки лимонов сок измешани со сода бикарбона всушност, поседуваат необични својства, многу лековити.

Оваа комбинација може да го забави развојот на тешките болести или целосно да ги отстрани канцерогените клетки.

Содата бикарбона се користи за нега на телото и однадвор и однатре. А ако додадете и витамин Ц што се наоѓа во лимоновиот сок, добивате моќна комбинација што го штити целото тело.

Ова се придобивките од сода бикарбона и лимонов сок:

  1. Го алкализираат телото

Комбинацијата од лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Тоа помага во борбата против ацидоза која се јавува кога бубрезите не отстрануваат доволно киселини од телото или кога телото произведува премногу киселини. Ова е исто така одличен лек за бубрезите, ја олеснува нивната функција, а му помага на телото и да се прочисти и да ги согори маснотиите.

  1. Метаболизам

Сигурно сте чуле дека лимонот ја забрзува дигестијата, но ако му додадете малку сода бикарбона, ќе добиете одлична мешавина што успешно се бори со надуеноста, но и помага во борбата против гастроезофагеален рефлукс.

  1. Го прочистуваат телото

Оваа мешавина го прочистува црниот дроб, а дозата витамин Ц го јакне телото, односно му помага да се избори со вирусите. Поради сето ова, не заборавајте секое утро да испиете лимонада во која сте разматиле мала лажичка сода бикарбона. На тој начин ќе го регулирате лошиот холестерол и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.

Како се користи за оваа намена?

Потребни состојки:

Сок од половина лимон
1 лажичка сода бикарбона
1 чаша вода (200 милилитри)

Постапка:

Исцедете го лимонот, додадете сода бикарбона, па сето тоа прелијте го со вода. Пијте ја оваа лимонада на празен желудник секое утро 7 дена. Направете пауза 14 дена, па повторете го третманот.

Овој пијалак успешно се бори против туморот и ја спречува појавата и развојот на канцер.