Тартар сос – најдобриот рецепт, готов за 5 минути!

Тартар сосот е еден од најбараните сосови. Се користи во многу комбинации, но убедливо најубав вкус му дава на прженото и похуваното пилешко месо.

Количините за тартар сосот може да се зголемат за да си имате и за следниот ден, ако остане.

Потребни состојки:

200 г мајонез
2 големи лажици павлака
5 кисели краставички
2 чешниња лук
1 лажица магдонос
1 лажица копар
1 лажичка сенф
сол, црн пипер

Постапка:

Loading...

Краставичките изрендајте ги на најситниот дел од рендето.

Во еден сад додадете ги мајонезот, павлаката, ренданите краставички, сечканиот копар и магдонос, ситно исечканото лукче (ако немате преса за лук, може да го истолчите) и зачинете со сол и црн пипер по вкус.

Убаво промешајте додека сите состојки да се соединат.

Деталите можете да ги погледнете во видеото:

Loading...