Дома Тагови зимница

Таг: зимница

ТУРШИЈА “Се’ по 2” – Без конзерванси! Запишете си го овој...

Без хемикалии, вкусна зимница полна со витамин Ц! Потребни состојки: 2 кг домати (може зелени, розови или црвени) 2 кг пиперки 2 кг карфиол 2 кг моркови 2 кг краставици За...

Кисели полнети пиперки со лук и рен – Вакво нешто не...

Некои од рецептите за зимница толку ни се сраснати за срце, што не може да помине година без да ги направиме. Проверени рецепти и...

ЛОВЕЧКА САЛАТА за зимница! Приготвена на овој начин пиперката останува цврста,...

Многу вкусна зимница, секоја година ја правам по овој рецепт. Потребни состојки: 3 кг пиперки 3 лажици сол 200 г шеќер 200 мл оцет 100 мл масло 1 лажица мелен црн...

Прелив за сите видови зимници + рецепт за мојата мешана салата

Нешто многу едноставно, вкусно и после ден-два може да се јаде. Потребни состојки за зимница: -пиперка зелена, црвена и жолта -морков -црвен кромид -карфиол -краставици -зелени домати -свежа зелка За ПРЕЛИВ: 500 мл алкохолна...

Пиперки со сирење – леле колку е добро ова луѓе мои!

Првпат кога пробав една пиперка, знаев дека мора да го добијам рецептот! Вкусот е феноменален! Потребни состојки: 10 мали бабури 1,2 кг сирење за филување 1 литар сурутка Сол Постапка: Измијте...

Ако сакате и зимно време да јадете сарма од лозов лист,...

И зимно време ни се пријадува сарма од лозов лист, па не е лошо да си имаме за зимница. Нашите баби листовите ги чуваа...

Кисели краставички во тегла

Ова е рецепт на мајка ми. Потребни состојки: 5 кг краставички 1 литар алкохолен оцет 2 литри вода 2 супени лажици шеќер 1 супена лажица сол Црн пипер во зрно (ловоров...

Вишни во тегла за зимница

Јуни е месец на вишни, а доколку сакате колачи, сируп и пити со вишни, тогаш сигурно барате начин како да ги сочувате за зимно...

Мешана салата на ладно: запишете си го овој одличен рецепт, наскоро...

Многу вкусна, витаминска салата која сите ја обожуваат. Ова е најдобрата мешана салата за зима која досега сте ја пробале! Останува крцкава и не...

Маринирани пиперки: сопругот ми вели дека ни во ресторан не пробал...

Овој рецепт го наследив од мајка ми, а првпат кога ги проба, мојот маж ми рече дека поубави пиперки не јадел досега, ниту во...