Дома Тагови зимница

Таг: зимница

Пиперчиња за зимница – секунда работа, а зимата не може да...

Не знам за вас, ама според мене, ако може да помине една зима без нив, тогаш тоа не е зима. Прелесно се приготвуваат, како детска...

Кисела боранија за зимница, многу вкусна салата

Фото и рецепт: Далида Зекиќ Се користи исто како киселите краставички, мешунките одат како прилог речиси со секаква храна, многу се вкусни. Потребни состојки: 2,5 кг мешунки...

Зимница која се приготвува буквално за 10 минути, без напорно печење...

Оваа зимница од 10 минути можете во било кое време да си ја приготвувате и да си ја чувате во некој пластичен сад во...

ТУРШИЈА “Се’ по 2” – Без конзерванси! Запишете си го овој...

Без хемикалии, вкусна зимница полна со витамин Ц! Потребни состојки: 2 кг домати (може зелени, розови или црвени) 2 кг пиперки 2 кг карфиол 2 кг моркови 2 кг краставици За...

Кисели полнети пиперки со лук и рен – Вакво нешто не...

Некои од рецептите за зимница толку ни се сраснати за срце, што не може да помине година без да ги направиме. Проверени рецепти и...

ЛОВЕЧКА САЛАТА за зимница! Приготвена на овој начин пиперката останува цврста,...

Многу вкусна зимница, секоја година ја правам по овој рецепт. Потребни состојки: 3 кг пиперки 3 лажици сол 200 г шеќер 200 мл оцет 100 мл масло 1 лажица мелен црн...

Прелив за сите видови зимници + рецепт за мојата мешана салата

Нешто многу едноставно, вкусно и после ден-два може да се јаде. Потребни состојки за зимница: -пиперка зелена, црвена и жолта -морков -црвен кромид -карфиол -краставици -зелени домати -свежа зелка За ПРЕЛИВ: 500 мл алкохолна...

Пиперки со сирење – леле колку е добро ова луѓе мои!

Првпат кога пробав една пиперка, знаев дека мора да го добијам рецептот! Вкусот е феноменален! Потребни состојки: 10 мали бабури 1,2 кг сирење за филување 1 литар сурутка Сол Постапка: Измијте...

Ако сакате и зимно време да јадете сарма од лозов лист,...

И зимно време ни се пријадува сарма од лозов лист, па не е лошо да си имаме за зимница. Нашите баби листовите ги чуваа...

Кисели краставички во тегла

Ова е рецепт на мајка ми. Потребни состојки: 5 кг краставички 1 литар алкохолен оцет 2 литри вода 2 супени лажици шеќер 1 супена лажица сол Црн пипер во зрно (ловоров...