Дома Тагови зимница

Таг: зимница

Одлична салата од пиперки: рецепт кој вреди да го имате во...

Посебен вкус, верувам многу ќе ви се допадне. Потребни состојки: 2 кг црвени пиперки 4-6 главици лук 4 ловорови листови 1 литар вода 300 мл оцет 20 г шеќер 300 мл масло 400...

Сува пиперка полнета со зелка: посна и здрава салата

Ова е рецепт за една превкусна салата која може да се послужи како предјадење. Но, можете да ја јадете и било кога, бидејќи многу...

Зелени везени слатко-лути чушки (пиперки) во урда (изварка) – Кој пробал,...

Фото и рецепт: Катерина Спасова Зелени везени слатко лути чушки (пиперки) во урда (изварка).  Потребни состојки: 2 кг урда 1 ½ кг везени пиперки Постапка: Чушките се сечат на парчиња. Се...

Подварени пиперки во тегла за зима

Фото и рецепт: Тина Мучева Потребни состојки: 10 кг пиперки (исчистени од семе) 19 чаши вода 1 чаша есенција 1 чаша масло 1 чаша сол 1 чаша шеќер 1 кесенце црн пипер...

Зимска салата во тегла

Можете да ја пастеризирате или да додадете конзерванс (како вам ви одговара). Потребни состојки: 5 кг пиперки 2 кг моркови 1-3 главици лук 3 китки магдонос 1 чаша оцет 500 мл...

Медицинска салата – АПЕТИТКА

Фото и рецепт: Петров Петров Мојата најомилена салата не знам точно име ама некои ја викаат Апетитка. Потребни состојки: 1.5 кг везени пиперки 2 кг моркови 1 китка магдонос 3...

Пиперки во сенф за зимница – превкусна салата со кромид, лук,...

Фото и рецепт: Снежанка Жанче Јас правев поголема количина од 30 кг пиперки, но ќе ви го напишам рецептот за помала количина со ајварски црвени...

Секој вистински домаќин дома си има ФАЛАНГА ПИПЕРКИ

Фото и рецепт: Томчо Арсов Пиперките се печат на плех на вистински оган. Кога се печени се собираат во пластични кутии или кеси да отстојат...

Домашни корнишони во тегла за зимница

Фото и рецепт: Дијана Талевска Потребни состојки за една тегла: по потреба корнишони 1 супена лажица (рамно полна) сол 2 кафени лажичиња шеќер 10 супени лажици бела киселина- 9%...

Полнети пиперки со рендана зелка

Фото: Родна Трпеска Рецепт: Лена Стојковска Потребни состојки: 4 +- кг пиперки 3 кг зелка ситно рендана или дробена 2 литри вода 2 чаши шеќер 1 ½ чаша сол 750 мл алкохолна...