Дома Тагови железо

Таг: железо

По 1 лажичка дневно: ТАХИНИ И МЕД, го подобрува железото, има...

Оваа лековита смеса на луѓето им била позната уште многу одамна. Има неодолив вкус, па луѓето честопати ја јадат како десерт, а всушност е...

ДРАГОЦЕН РЕЦЕПТ ОД 3 СОСТОЈКИ: Го покачува железото во крвта –...

Рецепт на Виолета: „Здраво на сите, се надевам дека овој лек ќе им помогне на оние кои имаат проблем како мојот. Имено, мојата ќерка...

КАКАО И МЕД: Заборавен рецепт за најздравиот лек за анемија и...

Медот како пчелин производ ни е познат како одличен избор во превенција на многу болести, додека какаото се смета за една од најхранливите намирници....

ОРЕВИ СО УРМИ: Природен лек за зајакнување на ослабен организам

Намалувањето на нивото на хемоглобин во к рвта, независно од бројот на црвените кр-вни зрнца (еритроцитите), го намалува капацитетот на к рвта за транспорт...

БИЛКА НА ИДНИНАТА: Ги јакне коските и срцето, а спречува рак,...

Леблебија, наут, варен грав – тоа се сите имиња за истата зрнеста храна, мешунка богата со протеини. Наликува на соја со светло-кафеава боја, а...

Анемија: Железото ќе се апсорбира во крвта само ако го земете...

-Која храна ја спречува, а која ја подобрува апсорпцијата на ЖЕЛЕЗО во организмот? Дневно, нашиот организам апсорбира околу 10 милиграми, што пак е околу 10...

Спротивно на анемија – зголемено железо во крвта е проблем, кој...

Симптомите како што се замор, болки во мускули и зглобови, болки во предел на стомакот – не смеат да се изгнорираат, бидејќи со текот...

Лажичка мед на ден: го јакне срцето, намалува холестерол, ги топи...

ЧИСТА КОЖА Медот е одличен антиоксидант, што значи дека со редовна консумација го чисти телото од разни токсини. СЛАБЕЕЊЕ Медот го забрзува метаболизмот, со што помага во...

Боранија: лек за дијабетичари, за гихт, за висок притисок, анемија…

Боранијата (Phaseolus vulgaris) е зеленчук кој потекнува од Мексико, а денес се користи речиси насекаде во светот. Постојат голем број сорти кои се разликуваат: -по...

Сакате преку ноќ да ослабете? Експертите велат дека овој напиток треба...

Упорно се обидувате да ги елиминирате мастите околу стомакот, но сите ваши обиди се без успех? За среќа, постои еден чудесен напиток кој ќе ви...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"