Дома Тагови Водици

Таг: Водици

Богојавленската ноќ е најмоќната ноќ во годината, погледнете во небото кое...

Деветнаесеттиот ден од јануари Македонците го слават Богојавление. Македонската православна црква и верниците го прославуваат 19.јануари големиот христијански празник - Богојавление, со традиционално пливање...

Денес е Водокрст, утре Водици: денес се пости само на вода...

Гoспoди, Бoжe, Триeдин, пoмилуј нè и спаси нè! На Тeбe слава и вeчна пoфалба. Амин. Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на...

Од Божиќ до Водици не ги правете овие нешта: Почнуваат некрстените...

СПОРЕД НАРОДНИТЕ ВЕРУВАЊА: Од 7 јануари, па сè до Богојавление се некpcтените денови, кога по земјата шетаат дyxови, лoши сили и дeмони: каpaконџоли, тарамбаба,...

БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ Нека Светиот Крст ви донесе многу здравје, среќа, љубов, мир...

Богојавление “Во тие дни дојде Јован Крстител, кој проповедаше во Јудејската пустина и говореше:"Покајте се, зашто се приближи Царството Небесно." Зашто ова е Оној за кого...