Дома Тагови турски десерт

Таг: турски десерт

МУХАЛЕБИЈА е десерт сличен на пудингот, но далеку повкусен, а се...

Мухалебија е традиционална слатка која можете да ја најдете речиси во секоја слаткарница во Турција. За многумина овој вкусен десерт е прогласен за еден...

Турски популарен чоколаден пудинг, фантастичен десерт кој се прави за 5...

Многу е вкусен, кремаст, се топи во уста. Ќе уживате со секој залак. Потребни состојки: 1 литар млеко 40 г какао (и чоколадо во прав) 60 г брашно 50...

ЗЕРДЕ – Традиционален турски десерт со ориз

Зерде е традиционален турски десерт со специфична боја и вкус. За оваа комбинација можеме да му бидеме благодарни на најскапиот зачин во светот, шафранот. Станува...

КЕСКУЛ – Турски десерт кој потсетува на рафаело, готов за 15...

Брзо се приготвува, а уште побрзо се јаде. По вкусот потсетува на Рафаело топчињата. Потребни состојки: 500 мл млеко 40 г кокос 60 г брашно (некои користат нишесте) 80...

Сутлијаш со пудинг и млеко, најдобриот што сум го пробала

Вообичаено овој турски десерт го приготвуваме со ориз кој прво се вари во малку вода, потоа му се дотура млеко и на крај се...

МУХАЛЕБИЈА: се прави за 10 минути – вкусно кремасто уживање од...

Мухалебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите слатки во светот. Се приготвува лесно и брзо и никого не го остава...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"