Дома Тагови толчник

Таг: толчник

АКО ГО ВИДИТЕ ОВОЈ ПЛЕВЕЛ ВО ДВОР, НИКАКО НЕ ГО КОРНЕТЕ:...

Тушт или толчник (Portulaca oleracea) како што многумина го знаат, а најраспространета плевелна билка во светот, која има налегнати црвенкасти стебленца и дебели, меснати...

Расте во нашите дворови, ја заобиколуваме, ја газиме…затоа што не сме...

Ја користеле во Антички Египет, се одгледувала во Кина и Индија повеќе од еден милениум, а Французите од неа прават разни традиционални јадења и...

Не корнете го овој плевел – лекува срце, масти, шеќер и...

Толчникот расте како коров, налегнат над земјата со спуштени листови и стебленце со црвенкаста боја. Иако многумина не знаат, токму овој коров има исклучителна...

Толчникот е суперздрава билка која неправедно ја третираат како плевел, лекува...

Толчникот е познат плевел кој расте по градините. Но, она што повеќето луѓе не го знаат е дека е фантастичен антиоксиданс и дека ја...

Макало со компир и свежи пиперки – почнуваш да јадеш и...

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 10-тина пиперки 3-4 чешниња лук 3 поголеми компири Сол по вкус, масло по потреба Ова макало од компири и свежи пиперки почнуваш да...

Традиционално македонско макало

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 10 пиперки 1 печена лута пиперка 2 црвени домати 5 гранчиња магдонос 5-6 чешниња лук Масло по потреба, сол Постапка: Пиперките убаво измијте ги, избришете ги...