Дома Тагови тесто со квасец

Таг: тесто со квасец

ПИЦА БЕЗ МЕСЕЊЕ, СО МЕРКИ НА ЧАША: Ова ќе сакате да...

Овој пица-леб се подготвува толку многу брзо, а за вкусот немам зборови. Ќе го направите уште денес кога ќе прочитате колку лесно се припрема....

Живеам во странство, но нашите домашни јадења ми се највкусни –...

Овие печива се меки како памук, тестото излегува меуресто и воопшто не е жилаво. Секој може да ги направи, а тајната е во тоа...

Кога се омажив не знаев да месам тесто, а денес месам...

Кога се омажив пред 23 години бев „незнајко“ во кујната, знаев да спржам јајца и да направам уште неколку едноставни јадења. За среќа, имам...

РОЛНИЧКИ СО СИРЕЊЕ, КАКО ОД ПЕКАРНИЦА: Испробајте го овој нов рецепт...

Доколку барате совршен појадок или ужина што ќе ве воодушеви со својата неодолива мекост, ролатот со сирење е одличен избор. Овие кифлички се вистински...

Повеќе не купувам леб: Сама подготвувам кифлички од тесто како пајакова...

На секоја домаќинка ѝ е сон да замесува меко и еластично тесто кое лесно се тегне, а после печењето излегува меко, сјајно и воздушесто....

ПЕЧИВА ВО ОБЛИК НА ЦВЕТ – многу вкусни и меки: Потребна...

Овие печива се толку многу вкусни, а изгледаат и многу декоративно. Обликот на цветови ги прави совршени во овој период од годината, кога сѐ...

ПАМУЧНИ ЃЕВРЕЧИЊА-ПЕЧИВА, ВО ОБЛИК НА ЦВЕТОВИ: Се прават од 1 јајце,...

Ако досега не сте ги пробале, мора еднаш да ги направите овие вкусни печива, во облик на цветови. Дома ги нарекуваме памучни ѓевречиња, бидејќи...

ТЕСТОТО Е МЕКО КАКО ОБЛАК: Малкумина ја знаат оваа тајна, вкусни...

На многу лесен и едноставен начин направете универзално тесто според рецептот на Јулија. Се замесува со квасец и не содржи јајца (во тестото), што...

МЕКИЦИ – ТЕГАНИЦИ ОД БРАШНО И ТОПЛА ВОДА: Не впиваат масло,...

Домашните мекици или теганици се многу вкусни теста, а се приготвуваат без јајца и млеко, па доколку постите може да ви послужат како одличен...

НАЈВКУСНИТЕ ШТРУДЛИ СО ЏИМИРИНКИ: Предјадење за славската трпеза, вкусни до бесвест

Кога бевме мали, нашите баби и мајки често подготвуваа пити кои ги полнеа со сирење, спанаќ, праз, џимиринки... Оние пити кои се филуваа со...