Дома Тагови посна пита

Таг: посна пита

Шпанска пита – најубавата пита готова за 20 минути, нема кој...

Со шаренолик изглед и многу пријатен вкус, брзо се приготвува, кога и да ви се пријаде. Јас ја правам и за родендени, но и...

Посна пита со мак и ореви – преубав колач, прекрасно изгледа,...

Фото и рецепт: Дана Дробњак – Пита со мак и ореви. Потребни состојки: 250 мл газирана вода 1 лажица сув квасец 2 лажици шеќер 250 мл масло 600 г брашно за...

Посна царска – шпанска пита со тајна состојка, ќе ви бараат...

Рецепт и видео презентација на Валентина Машковиќ – Посна царска-шпанска пита. Поздрав драги пријатели, наскоро започнува големиот Божиќен пост, па еве еден рецепт кој добро...

Посна баница со компир и тегнети кори, многу вкусно

Рецепт и видео прилог на: Cucina Facile Tashev : Баница (бурек со компир) Потребни состојки: 450 г брашно 280 мл топла вода 1 ½ лажичка сол 30 мл масло за фил: 700...

Посна торта од спанаќ – превкусна, иако е посна

Фото и рецепт: Јована Потребни состојки: 23 лажици брашно (1 лажица околу 20 г, не преполна), 200 г обарен спанаќ, 100 мл масло, 100 мл газирана вода, 100 мл пиво, 1...

Пита на вода со печурки и готови кори – со апетит...

Многу вкусна пита која се приготвува со готови кори, одлична за пост на вода. Потребни состојки: 300 мл доматен сок 500 г печурки 1,5-2 главици кромид 1 страк праз 500...

Посна пита од компир-мешаш се’ и ставаш на печење

Потребни состојки: 1 кг компир 1 поголема главица кромид 2 лажички сол 100 г брашно или по потреба 100 мл масло 2 лажици маргарин црн пипер Постапка: Загрејте ја рерната на 200 степени....

Посна гибаница – фантазија со печурки

Потребни состојки: 1,2 кг брашно 2 полни лажички сол Вода по потреба Фил: 1 кг печурки 4-5 мали страка праз 1 помал компир Масло, сол, вегета, црн пипер, оригано Деталите погледнете ги во...