Дома Тагови пишии

Таг: пишии

Пишии како воздушести перничиња, без многу труд, брз и вкусен појадок...

Фото и рецепт: Лили-кул Одлични, вкусни, погодни за појадок, вечера или со било кое друго јадење. Потребни состојки: 400 г брашно 200 мл млака вода 20 г свеж квасец...

Македонија ми е во срцето: Рецепт за ПИШИИ кој не се...

Фото и рецепт: Николинка Касап Потребни состојки: 300 мл јогурт 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 лажичка сода бикарбона 500 г брашно+по потреба додадете уште малку ½ лажичка прашок за...

Брзи пишии – ако ве нервира тоа што остануваат масни, пробајте...

Ако сте љубители на пишиите, а ве нервира тоа што при печењето впиваат премногу масло, пробајте го овој рецепт! Имате рецепт со јајце и...

Воздушни перничиња за појадок, веднаш се готови без киснење

Фото и рецепт: Аида Ван ден Вен-Хаџиќ Некои ги нарекуваат мекици или теганици иако овие не се тегнат, приганици, уштипци, пексимети...секој различно ги нарекува. Но...

Брзи јогурт уштипци, се прават брзо за 10 мин, без чекање,...

Фото и рецепт: Јадранка Јурчевиќ Овие уштипци се приготвуваат многу брзо, не ги чекате да нараснат, нема квасец. Од оваа мерка излегуваат баш доста. Евтини...

Тесто за мекици што не впива масло додека се пржат

Потребни состојки: 1 јајце ½ чаша кисела павлака (100 г) 1 чаша топла вода (200 мл) 1 прашок за печиво Малку сол Брашно по потреба (тестото треба да биде меко...

Брзи пишии – децата ќе ви бараат уште и уште!

Непроценлив рецепт! Домашните пишии се одлични за појадок, ужинка или оброк за носење на работа. Па, да го пробаме и ние едноставниов рецепт. Ништо комплицирано, се...

Најбрзите пишии – домашен рецепт за милион меки пишии

Секоја домаќинка сака да ги прави, особено за децата кои најмногу ги сакаат за појадок. Тоа е вистинско мезе кое е готово речиси за...

Пишии на мој начин: Ова често им го правам на своите...

Потребни состојки: 500 г брашно 1 јогурт (чашка) 100 мл млако млеко 1 јајце 1 свеж квасец Мала лажичка сол Постапка: Во млако млеко ставете го издробениот квасец и една лажичка шеќер....

Најбрзи и највкусни питулици за појадок по рецептот на Марта

Фото: Миланка Радојевиќ По рецептот на Марта Муреска Потребни состојки: 400 г брашно 1 печиво 1 лажичка сол 1 јајце 250 мл јогурт Постапка: Од сите овие состојки се замесува тесто и се...