Дома Тагови печурки

Таг: печурки

ФАНТАЗИЈА ВКУС: Вкусни шампињони, прсти да излижеш

Шампињоните се многу вкусни и нутритивно богати печурки, а можат да се приготват на најразлични начини, во разни комбинации, а како најбрзо да ги...

ШАМПИЊОНИ СО ЛУК: Еве како се готват највкусните печурки за 5...

На ова јадење никој не може да му одолее. печурките можете да ги послужите како закуска, како гарнир на главното јадење, а доколку постите,...

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: Еве како се приготвуваат највкусните шампињони

Печурките не мора да ги јадете само кога постите, зашто подготвени на овој начин, тие се востинска гозба за непцето. Освен што се здрав...

МАРИНИРАНИ ПЕЧУРКИ ВО ТЕГЛА: Наберете вкусни габи и уживајте во шумските...

Фото и рецепт: Драгана Ѓорѓевиќ – Оваа година има богат род на шумските печурки, а кај нас како посебен деликатес е печурката вргањ. Ако...

ИСТО КАКО СО МЕСО: Посен гулаш со печурки за богата трпеза

Навреме осмислете ги посните оброци, а гулашот со печурки е еден од повкусните. После првиот рецепт ќе ви го претставиме и рецептот за приготвување...

Маринирани печурки – запишете си го рецептот и уживајте во шумските...

Фото и рецепт: Драгана Ѓорѓевиќ – Оваа година има богат род на шумските печурки, а кај нас како посебен деликатес е печурката вргањ. Ако...

Една порција печурки ќе ве снабди со витамин Д – еве...

На научниците одамна им е познато дека одредени видови печурки имаат антиту.морно дејство. Сепак, што е со лесно достапните бели печурки познати како шампињони? Ние...

Смути од спанаќ и печурки за имунитет, воспаление и наплив од...

Спанаќот се смета за еден од најздравите зеленчуци. Во нашата традиционална кујна спанаќот е застапен во различни рецепти и салати. Спанаќот е многу богат...

Сега најважно е да ги јадете овие 10 намирници за да...

Имуниот систем претставува нашиот одбранбен механизам против сите несакани инфективни заболувања (предизвикани од различни микроорганизми), но и малку поопшто. Тоа е нашиот одбранбен систем...

Комплетен ручек – готов за 20 минути

Потребни состојки: 300 г пилешко бело месо 150 г печурки 100 г морков 3 пиперки (црвена, жолта и зелена) 2 тиквички Сол, црн пипер, црвен пипер Магдонос Малку маслиново масло Неколку лажици доматен...