Дома Тагови милиброд

Таг: милиброд

Класичен рецепт за милиброд: од 1 кг брашно излегуваат 3 плетенки

Традиционално милибродот или козињакот се приготвува за Велигден. Потребни состојки: 1 кг брашно тип 400 1 коцка свеж квасец 5 јајца 1 мал филџан масло 200 г шеќер 300 мл топло...

Миризливо лепче со суво овошје

Потребни состојки: 400 г меко брашно 40 г квасец 50 г шеќер ½ лажичка сол 125 мл млако млеко 200 г путер 1 ванилин шеќер останато: Рендана кора од 1 лимон Рендана кора од...

ЉУБОВЕН ВЕНЕЦ: Колач со суво овошје

Највкусното слатко лепче! Потребни состојки: 3 јајца 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 2 шолји шеќер (од 200 мл) 1 шолја млеко 1 шолја растопен путер 3 шолји брашно 1 супена лажица...

Швајцарска плетенка мека и мирисна до соседното маало

Потребни состојки: 500 г брашно 50 г путер, растопен ама не врел 1,5 лажичка сол 1 лажица шеќер 1 коцка свеж квасец 350 мл млако млеко За премачкување: 1 жолчка 1 лажица течна...