Дома Тагови глазура

Таг: глазура

МАГИЈА ОД 3 ЈАЈЦА – ОРЕВ КОЦКИ: Без миксер и без...

Најомилените колачи за правење се токму оние чиишто рецепти не бараат прецизно мерење на вага, туку сè се мери со чаша или лажица. Такви...

Чоколадна глазура – ОГЛЕДАЛО: совршено ги покрива сите недостатоци

Оваа глазура е вистинско огледало, отсликува се’ што ќе се постави над неа... а исто така, претставува добас спас во заден час, зошто секогаш...

БРЗА И ЕДНОСТАВНА – СОВРШЕНА ГЛАЗУРА ЗА ТОРТИ, без многу тинтарење...

Потребни состојки: 2 лажици желатин 3 лажици вода 200 мл слатка павлака за шлаг 200 г црно чоколадо Постапка: Измешајте го желатинот со ладна вода. Оставете 10 минути да набубри....

Ова е колач на сите колачи! Кремаст, овошен и сочен

Не можете да останете рамнодушни на овој колач. Потребни состојки: 8 белки, 70 г шеќер, 150 г мелен мак, 50 г кокос, 50 г мелени бадеми, 1 лажица (15 г) пченкарен...

ГРИЗ КОЦКИ сите ги сакаат зошто се подобри од ледените коцки

Дознајте зошто се подобри од ледените коцки! Потребни состојки: 7 белки, 5 жолчки, 10 лажици шеќер, 1 ванилин шеќер, 1 прашок за печиво, 3 лажици какао, 4 лажици брашно, 6 лажици млака вода За...