Дома Тагови бурек

Таг: бурек

Бурек со сирење кој секогаш успева, како од бурекчилница, а можат...

Овој бурек се топи во уста, многу е вкусен и едноставен за приготвување. Можат да го приготват дури и понеискусните. “Нека не се лутат оние...

Бурек – гибаница со јогурт и сирење, рецепт за почетници

Не е ни бурек, ни гибаница, туку нешто помеѓу. Лесен рецепт за почетници, но многу вкусен, прсти да излижеш. Потребни состојки: 1 пакување готови кори 200 г...

БУРЕК ПИРАМИДА: Лесна подготовка, со готови кори, превкусно

Фото и рецепт: Ксенија Велковиќ Потребни состојки: 500 г готови тенки кори (јас земав две пакувања, зошто во едното немаше доволен број кори колку што е...

Сите тајни: млака вода за брза пита, а ладна за меко...

-Месото од врат е најдобар избор за совршен бурек. -Пред крајот на печењето питите се премачкуваат со павлака за готвење и јајце за да бидат...

Брз ручек со кој сите ќе ги оставите без текст: бурек...

Потребни состојки: 3 компири 1 помала главица кромид 200 г мелено месо 18 готови кори Малку масло За премачкување: 1 јајце Малку млеко Малку маслиново масло Црн ким/црно семе за наросување одозгора Постапка: Сварете го компирот...

ПОСНО: Шарен бурек со зеленчук

Потребни состојки: 500 г тенки кори 200 г печурки 100 г морков 400 г компир 150 г кромид 100 мл масло 200 мл вода 2 лажички сол Малку црн пипер 200 мл кечап За премачкување: 100...

Бурек кој секогаш успева – подобар и од бурекчилница

Потребни состојки: 650 г готови кори за пита 500 г свежо полномасно сирење (свежо сирење) 1 лажичка сол (7,5 г) 100 мл масло 500 мл минерална, кисела вода Деталите погледнете...

Бурекчиња со сирење и зелени маслинки – како од турските серии!

Идејата за овие бурекчиња ја „собрав“ од турска серија, каде главната јунакиња на своите деца им го приготви ова за појадок Peynir Zeytinli Börek,...

Бурек со јаболка без шеќер – прсти да излижеш

Потребни состојки: 500 г тенки кори 4 слатки јаболка 1 лажичка цимет 50 г суво грозје Масло 200 мл вода ½ прашок за печиво Постапка: https://youtu.be/n6kBrFoG6sU

Бурек кој секогаш успева со вкус како купечкиот

Потребни состојки: 100 мл масло 600 г мелено месо *се пропржува 3 минути 400 г сечкан кромид 10 г сол (2 мали лажички), црн пипер 650 г тенки кори 2 лажици...