Дома Тагови боранија

Таг: боранија

Поради овој рецепт ќе се сеќавате на мене: Боранија невидена, ниту...

„Јадете разновидна храна и колку можете повеќе овошје и зеленчук“, советуваат лекарите и нутриционистите, а она што речиси треба секојдневно да се јаде, се...

Посна чорбеста боранија без брашно и запршка, ептен многу е вкусна,...

Нутриционистите препорачуваат да се конcyмираат што повеќе домашни зеленчукови чорбички кои освен што го крепат телото, многу се вкусни и здрави. Ова е рецепт...

Млада динстана боранија, се топи во уста како путер

Овде во Хрватска за вариво велиме „чушпаз“, а името доаѓа од германското „Zuspeise“ што значи прилог (прилог на јадење). Меѓутоа, за мене варивата честопати...

Кисела боранија за зимница, многу вкусна салата

Фото и рецепт: Далида Зекиќ Се користи исто како киселите краставички, мешунките одат како прилог речиси со секаква храна, многу се вкусни. Потребни состојки: 2,5 кг мешунки...

Боранијата е лек за дијабетичари, за гихт, за висок притисок, анемија…

Боранијата (Phaseolus vulgaris) е зеленчук кој потекнува од Мексико, а денес се користи речиси насекаде во светот. Постојат голем број сорти кои се разликуваат: -по боја:...

Боранија: лек за дијабетичари, за гихт, за висок притисок, анемија…

Боранијата (Phaseolus vulgaris) е зеленчук кој потекнува од Мексико, а денес се користи речиси насекаде во светот. Постојат голем број сорти кои се разликуваат: -по...

Боранија, малку калории – голема лековитост. Добра за потенција и дијабетес

Боранијата (Phaseolus vulgaris) е зеленчук кој потекнува од Мексико, а денес се користи речиси насекаде во светот. Постојат голем број сорти кои се разликуваат: -по...