Дома Тагови банички

Таг: банички

Откако го дознав овој метод со чаша, постојано правам лиснати банички...

Отсекогаш сум сакала „месено“, веројатно затоа што пораснав со баба ми која секој втор-трет ден замесуваше тесто, откинуваше мало парче со кое јас си...

Брзи и вкусни меки питулици – без многу масло и брзо...

Потребни состојки: 500 г кори за пита 3 јајца 300 г сирење 10 лажици зовриена вода 15 лажици масло 1 прашок за печиво Малку сол И уште 500 мл млака вода или...

Питава само што ја гледам – лиги ми течат! Баница со...

Потребни состојки: 500 г брашно 1 лажичка сол 4 лажици масло 260 мл млака вода За фил: 400 г свежо сирење 150 г јогурт 3 јајца Сол по вкус Постапка: Во брашното додадете сол и...

Пита со готови кори – повкусна не сте јаделе: тајната е...

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 500 г кори 500 мл млака вода 1/2 коцка свеж квасец 2 шолји брашно 1/2 шолја масло 1/2 лажичка сол За фил: 500 г урда 3 јајца 1...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"