Дома Тагови баклава колач

Таг: баклава колач

БАКЛАВА СО КРЕМ ПЕЧЕНА ВО КАЛАП ЗА МАФИНИ: Полесна и побрза...

Рецептот на Марија многу потсетува на баклава, но всушност е колач кој се прави многу побрзо од баклавата. Вкусот е сличен бидејќи се прави...

БАКЛАВА: Мора да ја пробате бидејќи е многу сочна, рецепт кој...

Баклава која им успева на сите – ова е рецепт за сите почетници во правењето на ова традиционално јадење, со помош на мали тајни...

Колку подолго стојат толку се поубави: 3 традиционални ПОСНИ КОЛАЧИ за...

3 ТРАДИЦИОНАЛНИ ПОСНИ КОЛАЧИ: задолжителен дел од трпезата за Свети Никола. Без разлика што оваа година празникот го славиме само со семејството, трпезата за...

Вкусна баклава, се мери со чаши, едноставна и брза

Баклава колач со мерки на чаша – готова за 30 минути. За многумина е омилен, особено за љубителите на шербетни колачи. Секој залак буквално...

Македонски колач: додека го печете цела куќа мириса, а за вкусот...

Мајка ми одамна го прави за посна слава, но јас го правам и во обични денови зошто е многу сочен, мирисен и ароматичен. Дома...

Баклава колач со мерки на чаша – готова за 30 минути

Потребни состојки: 4 јајца 2 шолји шеќер 1 шолја масло 1 шолја млеко 1 шолја гриз 1 шолја остро брашно 2 шолји мелени ореви За шербет: 500 мл вода 2 шолји шеќер Постапка: Пенасто изматете ги...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"