Дома Тагови ајвар

Таг: ајвар

Ајвар од рерна – после овој рецепт сите други ќе ги...

За овој рецепт нема потреба да стоите над шпоретот и постојано да го мешате ајварот со часови. Еднаш пригответе го според подолу опишаниот начин...

Душица направи многу евтин ајвар во блендер: „Се прави за 1...

Повеќето луѓе немаат време да направат зимница, па се одлучуваат да купат од супермаркетите. Во речиси секоја подобро снабдена продавница може да се најде...

Српските домаќинки го обожаваат македонскиот БЕЛ АЈВАР – МАЛИЏАНО: Ова е...

Малиџаното или како што го нарекуваат „Бел ајвар“ или „Зелен ајвар“ е традиционален македонски намаз кој се приготвува од долгнавезсти зелени пиперки, познати како...

ПОСНИ ПОГАЧИ – „АЛА ВЕДНАШ ГОТОВИ“: За вкусен појадок, вечера или...

Ајварките –погачици се многу вкусни кои се печат во рерна без дополнителни масти. Може да ги послужите за појадок или вечера, но интересни се...

МНОГУ ВКУСНО ПОСНО ЈАДЕЊЕ СО ПРАЗ: Толку е вкусно и едноставно...

Поздрав на сите драги пријатели. Пред вас е рецептот за кој сум сигурна дека ќе го приготвувате повторно, дури и кога постот ќе заврши....

ЕКСТРА БРЗ АЈВАР: Брзо и едноставно, а вкусно, без лупење и...

Многумина ќе речат дека ова не е „вистински“ ајвар, но верувајте многу е близок до вкусот, а сите што го пробаа беа воодушевени. Пиперките...

Најбрзиот ајвар без печење, без лупење, без пржење – сите што...

Не ја фотографирав постапката, бидејќи да бидам искрена, не го правев јас. Мојата свекрва има пиперки во бавча и досега сигурно има направено 4-5...

Шарен солен ролат…Има доста слични рецепти, но овој е најдобриот!

Потребни состојки: 6 јајца 6 лажици брашно 3  лажици вода 3 лажици млеко 1 прашок за печиво 1 лажичка сол за црвена кора додадете 2 полни лажици ајвар за зелена кора додадете 500...

Не е добра туку совршена солена торта – многу е вкусна!...

Потребни состојки: 1 пакување кори за розен торта За фил: 500 г фета сирење 150 г софт маргарин 100 г крем сирење 200 г кисела павлака 3 супени лажици ајвар 500 г...

Најсочната ЛЕБ ТОРТА – без печење

Потребни состојки: 3 пакувања тост леб 600 г кисела павлака 350 г мајонез 200 г шунка 150 г ајвар 8 јајца (5 во рецептот, 3 за декорација) 200 г кашкавал Кисели краставички,...