Фото и рецепт: Лукица

Фини, сочни и лесни коцки, за попладневен десерт.

Потребни состојки:

100 г омекнат путер или маргарин
3 лажици шеќер во прав
4 жолчки
2 ванилин шеќер
1 лажица кисела павлака
200 г брашно
1 прашок за печиво
100 мл топла вода

За овошен слој:

1 кг јаболка
4 лажици шеќер
2 ванилин шеќер

Горен слој – пуфлица:

4 белки
6 лажици шеќер во прав

Постапка:

Рерната вклучете ја на 180 степени. Омекнатиот путер изматете го со шеќер во прав, па постепено едно по едно додадете ги жолчките.

Потоа додадете ги и останатите состојки, постојано матејќи со миксерот.

Смесата излејте ја во намастен и набрашнет плах со димензии 20х30 см. Ставете да се пече во загреана рерна на 180 степени околу 10 минути.

Додека се пече бисквитот, излупете ги јаболката и изрендајте ги. Додадете им шеќер и ванила, па кратко издинстајте ги колку да омекнат и да го пуштат сокот.

Белките со шеќерот цврсто измиксајте ги. Плехот извадете го од рерна, преку кората рамномерно распоредете ги динстаните јаболка заедно со сокот.

Преку јаболката нанесете го снегот од белки и убаво израмнете со шпатула. Вратете го плехот во рерна, намалете на 150 степени и печете уште околу половина час.