Проверен лек против кашлица – секогаш успева и многу е вкусен

Потребни состојки:

3 големи лажици шеќер

200 мл млеко

Постапка:

Шеќерот пржете го во лонче и мешајте толку долго додека да се карамелизира, а потоа додадете го млекото и мешајте додека да се растопи.

Кога ќе го додадете млекото карамелот од шеќерот ќе се скамени, ќе стврдне, но полека мешајте додека да се растопи целосно.

Се пие топло и треба да се повтори уште неколку пати додека кашлицата да се смири.

Претходна статијаИна: Овој напиток ме подига од постела кога сум настината – како да не ми е ништо!
Следна статијаВкусни шарени бомбици – брзо, едноставно, без валкање на садови